Prace nad hybrydową żywnością osiągnęły kolejny poziom. Tym razem naukowcy z Korei Południowej postanowili stworzyć połączenie wołowiny i ryżu. Efekty badań są zaskakujące.
Temat żywności hybrydowej od lat jest obiektem badań na całym świecie. Mają być one miedzy innymi odpowiedzią na stale zwiększającą się liczbę ludności oraz różnego rodzaju obciążenia środowiska. Pojawiły się już między innymi pomysły produkcji mięsa w laboratoriach, tym razem naukowcy postawili jednak na stworzenie hybrydowego połączenia produktów spożywczych, których celem jest zwiększenie wartości odżywczych.
Źródło: Uniwersytet Yonsei
W tym celu połączono ze sobą wołowinę i ryż. Na pozór prosta czynność pozwoliła na wyciągnięcie ciekawych wniosków. Okazało się, że nowatorski ryż, w porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika ma o 8 procent więcej białka i 7 procent więcej tłuszczu. Zespół badawczy z Seulu wykorzystał metody hodowli komórkowej, którą stosuje się także w przypadku innych produktów mięsnych, hodowanych w laboratorium. Komórki zwierzęce zostały osadzone na rusztowaniu, którego rolę pełniły ziarna ryżu. Wszystko to zanurzyli w odżywczym koktajlu niezbędnym do wzrostu komórek. W dalszym procesie badań uczeni odkryli, że powlekanie ryżu żelatyną rybną i szeroko stosowanym w przemyśle spożywczym dodatkiem, transglutaminazą bakteryjną, poprawia przyleganie i wzrost komórek. Na przygotowanym w odpowiedni sposób ziarnie ryżu zespół osadził krowie komórki macierzyste tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Następnie zestaw ten spędził 9-11 dni w kąpieli z tak zwanej pożywki wzrostowej.
Źródło: Uniwersytet Yonsei
Ryż ugotowano w konwencjonalny sposób na parze – jak można się domyślić, jego smak odbiegał od smaku tradycyjnego ryżu. Nowatorskie odkrycie w dłuższej perspektywie czasu może być tańszym i wydajniejszym źródłem składników odżywczych niż duże kawałki mięsa hodowanego w laboratorium. Wszystko to jednak pod warunkiem utrzymania przystępnej ceny.
Tomasz Handkus