Prace i badania nad robotami, które mają ułatwiać nam codzienne życie trwają od lat. Co jakiś czas słyszymy o coraz to nowszych modelach, wyposażonych w przełomowe funkcje. Swoją najnowszą innowacją podzielili się naukowcy z hiszpańskiego Universidad Carlos III.

Nazywa się ADAM, może być wykorzystywany w domach i mieszkaniach. Posiada najnowsze technologie, wśród nich można wymienić system wizyjny czy dwa inteligentne ramiona z chwytakami. Według informacji podanych przez zespół badaczy, robot dobrze radzi sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak zamiatanie podłogi, przesuwanie przedmiotów i mebli. Jest w stanie nawet nakryć do stołu, nalać napoje czy przygotować i zaserwować prosty posiłek.

Gonzalo Espinoza / Laboratorium Robotyki Universidad Carlos III

Sprzęt został zaprojektowany z myślą o osobach starszych. ADAM’a w porównaniu od innych tego typu sprzętów odróżnia modułowa konstrukcja, obejmująca podstawę, kamery, ramiona i dłonie zapewniające wiele bodźców sensorycznych. Co ważne, każda z jednostek może pracować samodzielnie lub wspólnie. W praktyce robot może zarówno wspierać badania, jak i zaspokajać potrzeby użytkowników w zakresie higieny osobistej.

Źródło: Frontiers in Neurorobotics

Sam robot ma 160 centymetrów wysokości – został zaprojektowany w taki sposób, by przypominać swoją posturą człowieka. Od strony technicznej zaś sprzęt zawiera dwa wewnętrznie połączone komputery oraz moduł WiFi do komunikacji zewnętrznej. Kamery RGBD i 2D LiDAR pomagają kontrolować robotowi podstawowy ruch do przodu. Konstrukcję uzupełniają dodatkowe czujniki RGBD i LiDAR, poszerzające kąt i zasięg percepcji urządzenia.

Źródło: Frontiers in Neurorobotics

Dotychczas robot był skutecznie testowany w warunkach laboratoryjnych. Do pełni sukcesu brakuje jednak badań w warunkach naturalnych, czyli przeprowadzonych w domu lub mieszkaniu. Trudno zatem szacować, kiedy innowacyjny sprzęt zostanie skomercjalizowany i trafi na rynek.

Tomasz Handkus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj