Rozmawiamy z prof. Izabelą Majchrzak-Kucębą na temat projektu pt. „Sieć dostawców usług w zakresie ekoinnowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych”.

Jak ważne jest zidentyfikowanie potrzeb przedsiębiorstw w obszarze ekoinnowacji?

Przeprowadzone przez Nas oraz naszych partnerów w projekcie – konsultacje oraz badania ankietowe wśród małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Morza Bałtyckiego pokazały, iż oczekują one wsparcia w tym obszarze. Mówimy tu zarówno o wsparciu w zakresie technologii, certyfikacji jak i o wsparciu w kwestiach finansowych i legislacyjnych. Przedsiębiorstwa wskazywały także na potrzebę wsparcia w obszarze projektowania ekoinnowacyjnych produktów. Dzięki zidentyfikowaniu kluczowych potrzeb przedsiębiorstw mogliśmy zaproponować osiem ekoinnowacyjnych pakietów usług, w tym: badawczo-rozwojowe, projektowania i rozwoju produktu, ocen środowiskowych, szkoleniowo-doradcze, prawno-administracyjne, strategii biznesowych, marketingowe oraz zarządzania innowacjami.

Skąd pomysł na projekt sieć dostawców usług dla innowacji  ekologicznych MŚP w sektorze produkcyjnym?

Do udziału w projekcie zostaliśmy zaproszeni przez Lidera projektu tzn. Design Centre MUOVA z Finlandii, z którym wcześniej współpracowaliśmy przy realizacji innego projektu międzynarodowego. Sami jako naukowcy widzieliśmy ogromną potrzebę działania w tym obszarze w Polsce.

Jak można zdefiniować sieć ECOLABNET?

Najprościej -Ecolabnet to sieć dostawców usług i produktów eko-innowacyjnych w regionie morza bałtyckiego, którą staramy się stworzyć/zbudować w ramach projektu. Współpraca w ramach sieci umożliwia stworzenie eko-innowacyjnych produktów i usług, dzięki transferowi wiedzy i technologii z ośrodków naukowo-badawczych do MŚP, tym samym zapewniając ich komercjalizację.

Jaki był główny cel projektu? Na co przełożą się jego wyniki?

W ramach projektu bierzemy udział w tworzeniu bazy danych zawierającej kompetencje i dostępną infrastrukturę sieci Ecolabnet – zapewniających dyfuzję ekoinnowacji w regionie krajów nabałtyckich. Działania podjęte w ramach utworzonej sieci dostawców usług i produktów eko-innowacyjnych Ecolabnet są dedykowane dla europejskiego sektora MŚP w regionie morza Bałtyckiego i są ukierunkowane głównie na wspieranie MŚP w zakresie wdrażania rozwiązań ekoinnowacyjnych, opartych na biodegradowalnych materiałach oraz nowoczesnych technologiach, w tym druku 3D.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.

Praca naukowa opublikowana w ramach projektu międzynarodowego współfinansowanego ze środków programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „PMW” w latach 2019 – 2021; umowa nr 5006/INTERREG BSR/2019/2 oraz ze środków EU ERDF, INTERREG BSR Programme, (ECOLABNET project #R077).

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj