Sztuczna inteligencja niewątpliwie ma być jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Jej definicję można określić, jako zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności (rozumowanie, kreatywność, planowanie, czy uczenie się).

Warto zaznaczyć, że niektóre technologie sztucznej inteligencji istnieją od ponad 50 lat, a postęp, dostępność ogromnej liczby danych i nowe algorytmy doprowadziły do wielkich przełomów w tej dziedzinie.

Czy sztuczna inteligencja może być ważna w diagnozie schizofrenii, czy autyzmu?

Język, którego używają osoby chore na powyższe schorzenia różni się od języka osób zdrowych. Naukowcy na przykładzie języka polskiego pokazują, że właśnie sztuczna inteligencja może wspomóc psychiatrów i psychologów w rozpoznawaniu objawów schizofrenii, a kiedyś może i autyzmu.

Naukowcy od wielu lat pokazują/wyodrębniają cechy języka w autyzmie i schizofrenii. Wcześniejsze badania pokazały np., że osoby ze spektrum autyzmu używają mniej wyrazów o podłożu emocjonalnym. Z innych badań wynika, że u osób ze schizofrenią jest więcej wypowiedzi o charakterze afektywnym.

Badacze wzięli na warsztat wypowiedzi pochodzące ze standardowych wywiadów klinicznych dorosłych osób ze schizofrenią oraz dzieci cierpiących na autyzm. W przypadku schizofrenii algorytm uzyskiwał wysoką skuteczność na poziomie 90%, jeśli chodzi o autyzm – skuteczność była słabsza i wynosiła ok. 65%.

Autorami badań są małżonkowie dr Aleksander Wawer i dr Justyna Sarzyńska Wawer, a także dr Izabela Chojnicka.

„Naszym narzędziem mogą się zainteresować psychiatrzy, czy psychologowie kliniczni. Pomóc im może w diagnozie albo w analizie postępów terapii” – podkreślają badacze.

Takie badania prowadzono wcześniej dla innych języków np. angielskiego. To pierwsze badanie na języku polskim.

Więcej informacji na stronie PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C823958%2Csztuczna-inteligencja-wesprze-w-diagnozie-schizofrenii-moze-i-autyzmu.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj