Teleskopy od lat wykorzystywane są przez naukowców, stanowią także bardzo ważne narzędzie dydaktyczne w placówkach szkolnych oraz zapewniają rozrywkę w wielu domach. W zależności od ceny różnią się one m.in. przybliżeniem czy samą jakością obrazu. Chińscy naukowcy zaprezentowali przełomowe rozwiązanie, które będzie mogło przenieść „okna na wszechświat” na całkiem inny poziom.

Za nowe odkrycie, jakim jest cienkowarstwowa, ultraczarna powłoka do powlekania stopów magnezu, stosowanych w przemyśle lotniczym, odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju oraz Chińskiej Akademii Nauk. Nowa powłoka pochłania 99,3 procent światła, a jednocześnie jest wystarczająco trwała, aby przetrwać w trudnych warunkach. Do jej wytworzenia zespół zastosował naprzemienne warstwy węglika tytanu i glinu oraz azotku krzemu domieszkowanego aluminium. Powyższe materiały współpracują ze sobą, w celu zapobiegania odbicia światła od powlekanej powierzchni.

Teleskopy

Jak mogą zmienić się teleskopy?

Autorzy rozwiązania chcą by ich powłoka została wykorzystana do ulepszenia teleskopów kosmicznych i sprzętu optycznego, działającego w najbardziej ekstremalnych warunkach, bowiem zaprezentowana warstwa już teraz wykazuje doskonałą stabilność w niesprzyjających warunkach i jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać tarcie, ciepło, wilgoć i ekstremalne zmiany temperatury. Rozproszone światło może uniemożliwiać obserwację słabo świecących obiektów, takich jak odległe gwiazdy. Badacze podkreślają, ze rozwiązanie będzie w dalszym ciągu rozwijane, trudno zatem oszacować, kiedy faktycznie może trafić na rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj