Naukowcy od lat zgłębiają kwestie dotyczące otyłości. Ta dotyka ludzi w różnym wieku na całym świecie. Tym razem badacze wysnuli ciekawe wnioski, wskazujące zależność pomiędzy zmianą kształtu neuronów mózgowych a otyłością.

Za odkryciem stoją naukowcy z uniwersytetów w Nagoyi i Osace oraz innych japońskich instytucji. Przeprowadzili oni szereg badań na gryzoniach. W ten sposób udało im się sprawdzić, w jaki sposób kształt neuronów i sposób, w jaki zmieniają się one z wiekiem, mogą być powiązane z otyłością. Badanie skupiono na białku zwanym melanokortyną, który pełni w mózgu rolę przekaźnika.

otyłość

Otyłość a zaskakujące wnioski naukowców

Wyniki badań wskazały, że MC4R gromadzi się w strukturach zwanych rzęskami pierwotnymi, w kilku grupach neuronów w obszarze zwanym podwzgórzem. Zawarte zaś w rzęskach pierwotnych białko MC4R jest aktywowane przez świadczący o przejedzeniu sygnał, dostarczany przez melanokortyny. Podczas eksperymentów laboratoryjnych naukowcy zdecydowali się zastosować na jednej grupie szczurów standardową dietę, która pozwoliła ustalić wyjściowy poziom kurczenia się rzęsek wraz z wiekiem. W przypadku dwóch innych grup zastosowano dietę wysokotłuszczową lub dietę niskokaloryczną. Wyniki eksperymentu okazały się zaskakujące. U szczurów spożywających posiłki wysokotłuszczowe rzęski MC4R kurczyły się szybciej wraz z wiekiem, podczas gdy u szczurów na diecie z ograniczeniem kalorii wolniej. Naukowcy skrócili także rzęski zawierające MC4R u młodych szczurów, aby były krótsze – te jadły więcej, miały zmniejszony metabolizm i przybierały na wadze.

otyłość

Badanie potwierdzeniem tezy dotyczącej otyłości

Badacze podkreślili, że umiarkowane nawyki żywieniowe mogą utrzymać rzęski MC4R wystarczająco długo, aby ten natomiast mógł utrzymać mózgowy system przeciwdziałania otyłości w dobrej kondycji, nawet w miarę starzenia się. Jednym z najważniejszym aspektem przeciwdziałania otyłości w dalszym ciągu pozostaje zatem odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Przeczytaj także: Teleskopy przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj