Ponad 165 tys. sztuk rekordów artykułów z fachowych i popularnonaukowych czasopism, z zakresu wiedzy przyrodniczej i rolniczej, zostanie udostępnione w formie cyfrowej, wzbogacając bibliograficzno-abstraktową o charakterze pełnotekstowym bazę AGRO Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu realizuje projekt o nazwie „Udostępnianie cyfrowe zasobów polskich czasopism z nauk przyrodniczych i rolniczych w bazie AGRO” finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Baza AGRO to bogaty zbiór opisów bibliograficznych artykułów z czasopism wydawanych od 1948 roku. Obecnie zawiera ponad 740 tysięcy rekordów. Tworzy ją zespół autorski zrekrutowany przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zakres tematyczny obejmuje nauki przyrodnicze, rolnicze i pokrewne.

Jak mówi mgr Zofia Kasprzak, która od kilkunastu lat odpowiedzialna jest za proces tworzenia bazy, celem głównym realizowanego projektu jest jej rozbudowa o 43 457 zdigitalizowanych i udostępnionych pełnych tekstów artykułów z 30 czasopism, z których niektóre pochodzą z połowy XIX w. Największą część jednak stanowią wiodące tytuły w kraju.

Baza AGRO służy użytkownikom z różnych sfer życia naukowego i społecznego, wyrównując szanse dostępu do wiedzy. Kierowana jest m.in. do kadr naukowych, studentów, przedsiębiorców, sektora rolniczego, leśnego, spożywczego, drzewnego i nie tylko, w kraju i za granicą. Powstaje we współpracy z ICM Uniwersytetu Warszawskiego, a znaleźć ją można pod adresem agro.icm.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj