Zrównoważony i inteligentny rozwój Polski – o tym dyskutować będą cenieni eksperci podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju. Województwo Podkarpackie jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Cieszymy się, że to na Podkarpaciu odbywa się II Forum Inteligentnego Rozwoju. To nie przypadek, bo to właśnie nasz region przoduje w dynamice wskaźników innowacyjności – podkreśla marszałek województwa Władysław Ortyl.

Niemal połowę środków finansowych, zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym WP przeznaczyliśmy na cztery z jedenastu celów wskazanych przez Komisję Europejską: innowacje i prace badawczo-rozwojowe, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich firm oraz niskoemisyjność gospodarki. Doskonale rozumiemy, że tylko dzięki postawieniu na innowacyjny rozwój możemy przeskoczyć pewne etapy rozwoju i szybciej awansować w zestawieniach najbogatszych regionów w kraju i w UE – dodaje marszałek Ortyl.

Od dwóch lat Podkarpacie ma nową regionalną strategię innowacji na lata 2014-20 (Strategia RIS3), która została stworzona w oparciu o ideę inteligentnych specjalizacji. Głównymi filarami, na których opierany jest rozwój regionu są przemysł lotniczy i kosmiczny. – To u nas funkcjonuje niemalże 170 firm z tych branż, które zatrudniają niemal 25 tys. osób. Łączna wartość sprzedaży wyniosła w 2016 roku równowartość 2 miliardów USD, a w firmach Doliny Lotniczej zainwestowano 1,5 mld USD. Produkty tej branży wytwarzane w regionie, montowane są w statkach powietrznych światowej czołówki – dodaje marszałek województwa Władysław Ortyl.

Naszą przyszłość opieramy także o sektor informatyczny i telekomunikacyjny. Stawiamy też na przemysł motoryzacyjny –trudno znaleźć na świecie marki samochodów, w których produkcji nie miałyby udziału przedsiębiorstwa z Podkarpacia. Siła branży budowana jest na tradycji i dobrze wykształconych kadrach inżynierskich. Nasz rozwój chcemy jednocześnie oprzeć na całości działań, które określane są jako „jakość życia”. Składają się na nią takie obszary, jak: rolnictwo i produkcja żywności biologicznej i zdrowotnej, produkty regionalne i tradycyjne, zrównoważona i odpowiedzialna turystyka, zdrowie (kliniki, sanatoria, domy seniora) oraz eco-technologie (odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, inteligentne budynki).

Województwo Podkarpackie jest współorganizatorem II Forum Inteligentnego Rozwoju. Stało się to możliwe dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach projektu „Promocja gospodarcza województwa podkarpackiego” realizowanego w ramach RPO WP 2014-2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj