Detektoryści – czyli osoby wykorzystujące do swoich poszukiwań wykrywacze metalu, spotkają się z archeologami na konferencji naukowej, by ustalić zasady współpracy i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Spotkania odbędą się 28 września w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach k/Gniezna.

Badania archeologiczne w naturalny sposób zostały uzupełnione pracą detektorystów. Również sposoby dokumentacji tzw. artefaktów, czyli znalezisk cennych kulturowo, weszły w nowy etap, m.in. związany z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Nie wypracowano jednak pełnego katalogu zasad, jakimi powinni się posługiwać wszyscy, którzy z pomocą takich narzędzi prowadzą swoje poszukiwania.

Konferencja, którą organizuje Muzeum na Lednicy, ma pomóc w ustaleniu zasad współpracy archeologów i detektorystów. Wspólne określenie metodyki metod prowadzenia prac terenowych pozwoli na prowadzenie nieinwazyjnych badań i lepsza ochronę dziedzictwa archeologicznego. Dzięki jednolitym wytycznym łatwiej będzie dokumentować znaleziska czyli tzw. artefakty pozyskiwane w trakcie poszukiwań. Eksperci wskażą zagrożenia związane z tego typu pracami.

O tym, że relacje pomiędzy badaczami a pasjonatami nie są najłatwiejsze, świadczy program konferencji. Jacek Wielgus z Polskiego Związku Eksploratorów wystąpi z wykładem „Archeolodzy i poszukiwacze – trudna miłość”. Duże szanse na uregulowanie tego burzliwego „romansu” dają wspólne zainteresowania. Polem dla współpracy są poszukiwania historyczne. O badaniach pola bitwy pod Kunowicami w 1759 r., które były prowadzone w latach 20009-2018 opowie prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego.

Ważną częścią konferencji będzie prezentacja wstępnych wyników badań powierzchniowych z wykorzystaniem wykrywaczy metali wokół południowej i środkowej części jeziora Lednica. O projekcie tym, prowadzonym z udziałem detektorystów, pisalismy w serwisie Nauka w Polsce: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29929%2Cwokol-jeziora-lednickiego-odkryto-ponad-600-zabytkow.html. Na konferencji opowiedzą o nim: Mikołaj Kostyrko z Instytutu Archeologii w Bambergu, dr Andrzej Kowalczyj z Muzeum na Lednicy, Krystian Sobkowiak z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno – Historycznej Gniazdo oraz Lidia Żuk z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Druga część spotkania to panel dyskusyjny, na którym omówione zostaną możliwości wykorzystania detektorów metalu w nauce, poza badaniami archeologicznymi. Specjaliści przedstawią nową koncepcję ewidencji dziedzictwa kulturowego w Polsce. Materiały z konferencji zostaną opublikowane. Zdaniem organizatorów zjazdu czytelnicy zyskają cenne źródło przepisów prawnych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Otwarta konferencja naukowa pt. „Współczesne techniki i metody ochrony dziedzictwa kulturowego w kontekście współpracy archeologów i detektorystów” odbedzie się 28 września w Dziekanowicach pomiędzy Poznaniem a Gnieznem. Więcej informacji na stronie: http://www.lednicamuzeum.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj