Tegoroczna edycja II Forum Inteligentnego Rozwoju skupiła wokół siebie niemal tysiąc gości – przedstawicieli rządu, polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki czy samorządowców. Współorganizatorami wydarzenia w tym roku był PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o. o., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz oczywiście Marszałek Województwa Podkarpackiego.

O tym jak ważna jest potrzeba kooperacji i wypracowania jednolitej taktyki na drodze do wspólnego celu, jakim jest zrównoważony rozwój gospodarczy Polski mówił sam poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, który objął tegoroczną edycję patronatem honorowym.

Odbywająca się na sali kongresowej sesja otwarcia koncentrowała się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z inteligentnym rozwojem Polski, którego gwarantem bez wątpienia są innowacyjne technologie, bezpieczeństwo energetyczne i żywieniowe.  Wśród dyskutantów usłyszeliśmy m, in cenny głos Mieczysława Golby, przewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Rafała Jabłońskiego, prezesa zarządu FIAB Sp. z o.. Sp. k. oraz Henryka Muchę, prezes zarządu PGNiG Obrotu Detalicznego Sp. z o. o. Wystąpienia sprowokowały oczywiście ożywioną dyskusję na temat kierunku, w którym podąża polski przemysł, gospodarka żywnościowa i energetyczna.

Jako jedyne wydarzenie w Polsce, które skupia się w tak dużej mierze na krajowych i inteligentnych specjalizacjach podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju to właśnie one stanowiły jeden z najistotniejszych punktów kolejnej dyskusji. Głos zabrali m. in: Danuta Cichoń, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, Grzegorz Wisz, prezes Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz Grzegorz Wolszczak z Banku Światowego.

Kolejna, równie ważna debata, dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego Polski w Unii Europejskiej. Jako, że została objęta m. in. patronem Ministerstwa Energii i PGNiG Obrotu Detalicznego Sp. z o. o. do istotnych zagadnień należały przede wszystkim odnawialne źródła energii oraz niskoemisyjne układy wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii, choć oczywiście to tylko część problemów, których dotyczyły rozważania naszych prelegentów. W żywiołowej debacie,udział brali m. in. prezes zarządu Rafako SA, pani Agnieszka Wasilewska-Semail, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, pan Stanisław Trenczek czy prezes zarządu Megatech Technology sp. z o. o.

O tym jak chronić innowacje, czym jest własność intelektualna i przede wszystkim czy warto ją chronić i starać się o patent starali się odpowiedzieć przede wszystkim prezes Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, dr Alicja Adamczak, mec. Marcin Fijałkowski z kancelarii Baker McKenzie oraz prezes zarządu Fibar Group Intellectual Property Assets, pani Joanna Ossowska-Rodziewicz.

Debata poświęcona innowacyjnemu rolnictwu organicznemu i precyzyjnemu to jedna z najbardziej oczekiwanych dyskusji tegorocznej edycji. Do najważniejszych pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy należały m. in. te o zastosowanie biowęgla, możliwość ograniczenia zużycia wody podczas produkcji rolnej czy właściwości inteligentnych nawozów. Głos zabrali m. in. dr inż. Cezary Możeński, były dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, prof. Dr agr. Knut Schmidtke, Prorektor ds. Badań i Rozwoju z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dreźnie (HTW Dresden) oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Borkowski, Dyrektor Instytutu Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jednym z najistotniejszych zagadnień tegorocznej edycji II Forum Inteligentnego Rozwoju była Ustawa 2.0 i reforma mająca objąć instytuty badawcze. O tym jakie kroki należy podjąć, by nauka efektywnie współpracowała z biznesem, a szkolnictwo wyższe stanowiło odpowiedź na trendy panujące na rynku pracy dyskutowali m. in. prof. dr hab. Aleksander Bobko, Senator RP i Sekretarz Stanu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Przemysław Jura, prezes zarządu Parku Innowacji i Przemysłu Sp. z o. o. oraz prof. dr hab. Inż. Leszek Rafalski, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Rozwój szkolnictwa wyższego to oczywiście także rozwój jego poszczególnych dziedzin. W jaki sposób zapewnić społeczeństwu zdrową przyszłość i uchronić je przed chorobami cywilizacyjnymi oraz jak efektywnie zarządzać prywatnymi jednostkami służby zdrowia i umiejętnie wykorzystywać środki unijne? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć m. in. prof. dr hab. Ryszard Słomski, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej przy Katedrze Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Adam Konka prezes zarządu Śląskiego parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia sp. z o. o.

Oczywiście wszyscy żyjemy w przestrzeni wirtualnej, często nawet nie zdając sobie sprawy jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwo IT, a w szczególności ochrona danych w biznesie to wyzwania, które stoją przed każdym z nas, szczególnie zaś przed samymi programistami. O trudach i wyzwaniach związanych z bezpiecznym poruszaniem się w przestrzeni wirtualnej opowiadali m. in. Jacek Paszek, wiceprezes zarządu eDokumenty Sp. z o. o. oraz Janusz Cendrowski z Asecoo Data Systems SA.

Ostatnim panelem dzisiejszego dnia był ten poświęcony nowościom i innowacjom w gospodarce komunalnej, efektywnemu wykorzystywaniu funduszy unijnych oraz przede wszystkim Wspólnemu Systemowi Segregacji Odpadów (WSSO). Ożywioną dyskusję prowadzili m. in. Maria Chilińska, prezes zarządu ZGWK w Tomaszowie Mazowieckim, Piotr Machnik, prezes zarządu Południowego Parku Recyklingu Sp. z o. o., prof. Janusz Zaleski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA czy Roman Kaczmarczyk, burmistrz Miasta i Gminy Lądek Zdrój.

Pierwszy dzień II Forum Inteligentnego Rozwoju upłynął pod znakiem wytężonych debat i dyskusji dotyczących fundamentalnych aspektów, na których nasi goście starają się nieustannie budować Polskę. Całość wieczoru zwieńczyła uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, prowadzona przez znanego polskiego aktora i mentalistę, Łukasza Płoszajskiego. Nie brakowało trudnych do wyjaśnienia i nieprzewidywalnych zabaw intelektualnych z udziałem uczestników, przede wszystkim jednak poznaliśmy wąskie grono tych, którzy przyczynili się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju, w swej pracy zawsze spoglądając w przyszłość i nie wahając się podejmować nowych wyzwań. Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju w tym roku była przyznawana w następujących kategoriach: innowacyjna firma, szkolnictwo wyższe i nauka, samorząd przyjazny inwestorowi, innowacje mieszkaniowe oraz w dwóch kategoriach specjalnych: „Instytucja Roku” i „Człowiek Roku”. Podobnie jak w zeszłym roku również w tym zostały przyznane też Nagrody Główne.

Działalność projektowa, badawcza i inwestycyjna tegorocznych gości to dowód dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju, ale przede wszystkim ciężkiej pracy samych wyróżnionych. Nieprawdopodobny występ znanego polskiego aktora i mentalisty, Łukasza Płoszajskiego oraz wykwintny bankiet wieńczący pierwszy dzień trwania II Forum Inteligentnego Rozwoju były wspaniałym czasem, zmuszającym zarówno do refleksji, jak też pozwalającym złapać tak potrzebny oddech przy suto zastawionych stołach bankietowych oraz doskonałej oprawie muzycznej w wykonaniu zespołu BEA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj