100 mln zł przekażą samorząd województwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój technologii biomedycznych. Pieniądze będą wsparciem dla dolnośląskich przedsiębiorców i naukowców w takich dziedzinach, jak robotyka medyczna, telemedycyna czy bioinformatyka.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i prof. Maciej Chorowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podpisali w piątek porozumienie polegające na wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze technologii biomedycznych „Dolnośląska Strefa Technologii Biomedycznych”.

„To przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem województwa a wrocławskimi uczelniami, a w tym wypadku również pomiędzy rządem” – powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa. Jak wyjaśnił, porozumienie dotyczy projektów biomedycznych realizowanych na terenie Dolnego Śląska, w takich dziedzinach jak m.in. robotyka medyczna, telemedycyna, czy bioinformatyka.

„Zbudowaliśmy silne podstawy rozwoju Dolnego Śląska, w tej chwili jako priorytet traktujemy tę sferę społeczną, w tym zdrowie. Chcemy żeby dolnoślązacy leczyli się w bardzo dobrych i silnie wyposażonych szpitalach, przy wykorzystaniu olbrzymiego potencjału naszych uczelni” – mówił Przybylski.

Na realizację przedsięwzięcia samorząd województwa i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą po 50 mln zł. Pieniądze samorządu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla województwa dolnośląskiego.

Prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przypomniał, że jest to czwarte tego typu porozumienie, które NCBR realizuje z polskimi województwami. Podobne umowy zostały już podpisane z województwem lubuskim, śląskim i łódzkim.

„Umowa sprowadza się do tego, że NCBR daje pewną otulinę badawczą tym przedsięwzięciom, które później mają się materializować jako korzyści regionalne. Jeżeli region charakteryzuje się pewną specjalizacją i chce koncentrować środki na wzmocnieniu tego potencjału, to my tymi środkami, którymi dysponujemy na poziomie krajowym możemy tego typu działania wesprzeć” – wyjaśniał prof. Chorowski.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas dodał, że w 2019 r. wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Medycznym oraz szpitalami uruchomiony zostanie kierunek Inżynieria Medyczna. „To wyjście naprzeciw zapotrzebowaniom, czyli potrzebie dostarczenia absolwentów do szpitali, którzy nie tylko potrafią obsługiwać sprzęt medyczny, ale posiadają także wiedzę medyczną” – mówił.

Pierwsze konkursy w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia planowane są przez NCBR na początku przyszłego roku, a w ramach RPO woj.dolnoślaskiego w trzecim kwartale 2019 r.

PAP – Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj