W obecnych czasach coraz częściej spotyka się technologie i rozwiązania all-in-one (tłum. „wszystko w jednym”). Naśladując nowoczesne rozwiązania technologiczne, autorzy projektu postanowili powyższą koncepcję wykorzystać w walce z chorobami nowotworowymi.

– Taki jest kierunek naszych badań. Chcemy ograniczyć liczbę procedur medycznych. Dodatkowym efektem jest działanie w sposób bardziej celowany, przeciwciało jest kluczem do komórek, które wykazują nadekspresję odpowiednich receptorów (jest cechą charakterystyczną niektórych komórek nowotworowych m.in. głowy i szyi), mówi dr Skupin-Mrugalskaz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Choroby nowotworowe należą aktualnie do jednych z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Każdego roku pojawia się bardzo dużo doniesień na temat wzrastającej liczby nowych przypadków zachorowań i zgonów, które są następstwem chorób nowotworowych.

Co jest najczęstszą przyczyną nowotworów głowy i szyi? – Zdecydowanie palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu, wyjaśnia dr Paulina Skupin-Mrugalska.

Podstawowy element charakteryzowanego układu GdLip stanowi liposom, jak można go zdefiniować?

– To  kulista cząstka (pęcherzyk) zbudowana z fosfolipidów, które tworzą ścianę oddzielającą wnętrze pęcherzyka, od środowiska zewnętrznego.

– Na powierzchni tej ściany przyłączyliśmy białko, tzw. przeciwciało, które ma zdolność łączenia się z innym białkiem, tj. receptorem, występującym w dużym stężeniu na powierzchni komórek nowotworowych. Ponieważ białko będące przeciwciałem oraz białko receptorowe są kompatybilne, założono, że badany układ będzie wychwytywany głównie przez komórki nowotworowe, kontynuuje naukowiec.

Czas skupić się na celach badań – Celem projektu jest opracowanie, otrzymanie i scharakteryzowanie wielofunkcyjnego układu GdLip przeznaczonego do diagnozowania i leczenia nowotworów głowy i szyi. Proponowany układ wielofunkcyjny, w zamierzeniu autorów, umożliwi celowany transport leku do chorej tkanki, uzyskanie obrazu tkanek zmienionych chorobowo, aktywację leku (terapia fotodynamiczna) i kontrolowanie efektów leczenia, podsumowuje kierownik projektu.

Projekt finansowany z Narodowego Centrum Nauki Nr 2016/21/D/NZ7/01607.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj