Ponad 20 lat ciężkiej pracy Średzkiej Wody jest efektem skanalizowania gminy w 97 proc. Antoni Biszczak, prezes Średzkiej Wody Sp z o.o., doprowadził do sfinalizowania kolejnej inwestycji, posługując się od wielu lat mottem “Dobra woda, czyste środowisko, zadowoleni mieszkańcy”. Działalność  przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego z Środy Śląskiej skupia się przede wszystkim na podnoszeniu jakości życia swoich mieszkańców. 

– Nasza woda jest czysta , nie zatruwamy środowiska, dbamy o jakość życia w gminie, kładziemy nowe nawierzchnie asfaltowe poprawiając tym sytuację wizerunkową miejscowości.  Dlatego mieszkańcy są zadowoleni i spokojni  – nie ukrywa prezes Biszczak.

W 2016 roku przedsiębiorstwo zbudowało nowe sieci we wsi Gozdawa i Wojczyce. Łącznie zostało podłączonych  do nich 187 mieszkańców . Inwestycja obejmowała 4 kilometry 667 metrów kanalizacji, 54 przyłącza i 5 kompleksowych przepompowni ścieków. Wartość  wyniosła 1,8 mln zł. Środki na tę inwestycję pokryła pożyczka z WFOŚ we Wrocławiu.

– PożOS_reaktor biologiczny drugi plan bud tehnologicznyyczki z WFOŚ i GW są niskooprocentowane, a okres ich spłaty wynosi do 20 lat. To bardzo korzystne rozwiązanie ponieważ okres spłaty pozwala nam bezboleśnie spłacać tę pożyczkę – dodaje.  – Po ukończeniu inwestycji w miejscowości Gozdawa, która jest zamieszkiwana przez sześćdziesięciu mieszkańców, inicjatywa ta cieszyła się tak dużą popularnością, że w ciągu miesiąca wszystkie domy przyłączyliśmy do sieci – wyjaśnia prezes przedsiębiorstwa.

 Oczyszczalnię zmodernizowano w całości w latach 2009-2015 – Posiadamy oczyszczalnię biologiczno-mechaniczną, Została dostosowana do wymogów Unii Europejskiej. Zakład na terenie Środy Śląskiej ma wydajność 4 metrów sześciennych na dobę, natomiast zakład w Rakoszycach 330 metrów sześciennych i jest odpowiedzialny za obsługę dwóch miejscowości – wylicza Antoni Biszczak.

Przedsiębiorstwo jest spółką gminną. Współpraca z władzami samorządowymi w ostatnim okresie układa się bardzo dobrze. Środki z Gminy  na dofinansowanie inwestycji w tym roku  wynoszą  półtora miliona zł.

-Wystąpiliśmy o wsparcie, ponieważ oprócz inwestycji budowy kanalizacji, musimy odtwarzać sieć. Trzeba wymieniać sieci wodociągowe, które latami się zużywają. Są to jeszcze sieci metalowe i blaszane, bardzo skorodowane. Trzeba wszystkie wymienić. Musimy również uzbrajać nowe tereny pod budownictwo – mówi prezes Biszczak.

Średzka Woda od lat cieszy się bardzo dobra renomą. – Mamy bardzo dobrą jakościowo wodę, czerpiemy z trzeciorzędowych ujęć. Woda nie wymaga chlorowania. Posiadamy własne laboratorium, dla naszych potrzeb. Pozwala nam ono szybko reagować, gdy dzieje się coś złego z wodą bądź ściekami – podkreśla Biszczak.

Oczyszczalnia od wielu lat współpracuje z przedstawicielami nauki – przede wszystkim z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.  – Przyjeżdżają do nas studenci i zabierają próbki  materiałów do Wrocławia, żeby wykorzystać je do prac naukowych.. Uważają, że jesteśmy jedną z wzorcowych oczyszczalni i dlatego dla nich jesteśmy pomocni w cyklu ich nauczania – cieszy prezes.

Przedsiębiorstwo ze Środy Śląskiej angażuje się także w promocję wartości ekologicznych wśród szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gminy. Zajęcia odbywają się systematycznie na terenie oczyszczalni i zakładu uzdatniania wody.  – Uczniowie z okolicznych szkół w okresie letnim chętnie przyjeżdżają do nas na lekcje, aby zobaczyć produkcję wody i proces oczyszczania ścieków. Każdy wyobraża sobie jakieś nieprzyjemne zapachy, a jest inaczej. U nas zamieniamy ścieki w czystą wodę – gwarantuje prezes.

OS_budynek administracyjny z kotłownią olejową

Celem działań przedsiębiorstwa jest skanalizowanie gminy w 100 proc. do 2020 roku. Zostało jeszcze zaledwie 3 proc. (kilka małych miejscowości najdalej położonych od oczyszczalni).

Proces ten trwa od słynnej powodzi w 1997 roku. Wtedy rozpoczęto prace związane ze skanalizowaniem gminy. Większość prac udało się wykonać dzięki dotacji z funduszy europejskich. Prezes Antoni Biszczak deklaruje, że przedsiębiorstwo nie spocznie na laurach. – To nie tylko sprawa budowy kanalizacji, trzeba wymieniać także stare  sieci wodociągowe i sieci przesyłowe, które są awaryjne jak i uzbrajać nowe tereny – mówi.

Podczas zeszłorocznego Forum Inteligentnego Rozwoju Przedsiębiorstwo Średzka Woda Sp z o.o. zostało uhonorowane Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2016. – Cieszy nas to, że nasza praca jest zauważalna nie tylko przez mieszkańców, Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju napędza nas do dalszej pracy, która jest dostrzega na terenie gminy jak i poza nią – zapewnia prezes.

autor: Paweł Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj