Rozmawialiśmy z dr inż. Przemysławem Młynarczykiem z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na temat projektu pt. „Nowe technologie oscylatorowego tłumienia pulsacji ciśnienia i wibracji rurociągów w instalacjach sprężarkowych z wykorzystaniem elementów wytworzonych przy użyciu technik druku 3D”.

Sprężanie gazu odbywa się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia a sprężarki odpowiadają za znaczącą część energii zużywanej przez ludzkość.

Sprężarki wyporowe to urządzenia, które podnoszą ciśnienie gazu i transportują go do instalacji w postaci „paczek” czynnika, co generuje niekorzystne zjawiska pulsacji i wibracji. Są to maszyny bardzo popularne, ponieważ dają nam większe możliwości podniesienia ciśnienia w porównaniu do sprężarek przepływowych, mówi naukowiec.

Chcemy opracować technologię, która będzie tłumić pulsacje ciśnienia w instalacjach przemysłowych w wystarczającym zakresie (mieszczącym się w międzynarodowych normach). Przy użyciu tej samej technologii chcemy również obniżyć hałas (np. w instalacjach chłodniczych) generowany ze względu na wibrację rurociągu przez proces pulsacji, ale także przez pracę sprężarki, która drga i przenosi swoje wibracje w sposób mechaniczny na rurociąg.

Warto wspomnieć, że taka technologia w połączeniu z produkcją przy użyciu technik druku 3D pozwoli na szybkie zaprojektowanie i wyprodukowanie całości lub części technologii, tak aby poprawić niezawodność projektowanej, bądź istniejącej instalacji. To innowacyjne podejście, które różni się zasadniczo od rozwiązań aktualnie stosowanych w praktyce przemysłowej.

Na pewno wyniki projektu będą stanowić interesujące rozwiązanie dla firm działających w przemyśle ciężkim, energetyce związanej z transportem paliw gazowych, ale także dla firm działających w branży maszynowej – przede wszystkim chłodniczej, mówi dr inż. Młynarczyk.

Na koniec warto wspomnieć o działalności naszego zespołu, który składa się z ludzi o bardzo różnych umiejętnościach. To grupa bardzo interdyscyplinarna, mamy wybitnego Specjalistę od druku 3D (projektant respiratora z drukarki 3D), Specjalistkę od analizy danych przemysłowych i badawczych oraz Specjalistę od machine learning. Rozpoczynamy także działalność w obrębie inżynierii kosmicznej, w tematyce górnictwa kosmicznego. To wszystko jest powiązane z głównym tematem projektu, gdyż wszędzie stykamy się z zagadnieniami modelowania numerycznego a druk 3D w bardzo szybki sposób pozwala nam sprawdzić wiele rzeczy, kończy naukowiec.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj