Rozmawiamy z Prezesem Zarządu RAFAKO S.A. Radosławem Domagalskim-Łabędzkim.

Czym wyróżnia się Hybrydowy system ograniczenia emisji składników kwaśnych i popiołów lotnych ze spalin?

Filtr hybrydowy typu HYBRYDA+ to unikalne w skali światowej połączenie czterech różnych technologii ochrony środowiska w jednym, kompaktowym urządzeniu. Jednym z elementów opracowanej przez Konsorcjum realizujące projekt jest aglomerator elektrostatyczny, będący tylko i wyłącznie oparty na polskiej myśli technologicznej i wzbudzający zainteresowanie również na rynkach zagranicznych.
To co wyróżnia to rozwiązanie to możliwość, w jednej instalacji,  usuwania szerokiego spektrum zanieczyszczeń znajdujących się w gazach odlotowych właściwie w każdej gałęzi przemysłu jak i energetyki.

Istotną cechą tej technologii jest znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych instalacji. Użytkownik końcowy otrzymuje jedną instalację a nie cały ciąg technologiczny. Przeprowadzone testy pokazały, że żywotność elementów instalacji, takich jak worki filtracyjne, możemy wydłużyć o co najmniej 25% w porównaniu do innych technologii. Zmniejszamy również zużycie mediów takich jak energia elektryczna. Nie wprowadzamy jednocześnie dodatkowego zanieczyszczenia wody.

Główny cel projektu?

Projekt ma dwa główne cele. Z jednej strony, co dla firmy od lat dostarczającej na rynek światowy rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, jest wprowadzenie na rynek nowej technologii, która będzie sprzyjać poprawy czystości procesów przemysłowych i spalania pali kopalnych. Dzięki temu poprawimy jakość życia i wpłyniemy na zmniejszenie ilości chorób wywołanych zanieczyszczeniem. Z drugiej strony naszym celem jest dostarczenie naszym klientom nowoczesnych rozwiązań z gwarancją jakości i skuteczności.

Na co główny nacisk kładzie firma RAFAKO?

RAFAKO S.A. prowadzi obecnie przede wszystkim intensywne przygotowania do uczestnictwa w transformacji polskiej energetyki, w zakresie rozwiązań zmierzających do jej dekarbonizacji. Spółka ma szanse odgrywać ważną rolę w tym procesie, dzięki posiadanym unikalnym kompetencjom i zasobom, które pozwolą na znalezienie miejsca na rynku.

Istotna jest także współpraca ze strony nauki jak i przemysłu, prawda?

Projekt, którego celem jest opracowanie i sprawdzenie technologii filtra hybrydowego HYBRYDA+ jest wspólnym rozwiązaniem trzech Partnerów.

Dużą pomocą przy realizacji projektu jest również współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który nie tylko udzielił nam dofinansowania, ale również czuwa nad jego realizacją.

Na co mogą przełożyć się wyniki projektu?

Liczymy, że na zyski dla RAFAKO  i naszych Partnerów w realizacji Projektu.  Jesteśmy przekonani, że w oparciu o tą technologię możemy pozyskać nowe kontrakty zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj