Instytut Mechaniki Górotworu PAN to ponad 60 lat wyśmienitej tradycji naukowo-badawczej. Fundamentalne dla dalszego rozwoju gospodarki projekty badawcze i doskonale wyposażone zaplecze laboratoryjne z całą pewnością zaważyły na liczącej się pozycji jednostki w świecie nauki.

Pionierski projekt „Nowatorski system wspomagania oceny zagrożeń gazowych w kopalniach rud miedzi” realizowany w Instytucie Mechaniki Górotworu PAN został zakończony już w zeszłym roku. Główną ideą projektu było pragnienie stworzenia narzędzia, które pozwoli górnikom walczyć ze stosunkowo świeżym, lecz trudnym problemem obecności gazu w kopalniach rud miedzi.

Nagły wyrzut gazów i skał to zjawisko, które pojawiło się dopiero w ostatnich latach w kopalniach rud miedzi, w związku z czym zaczęto poszukiwać przyczyn jego występowania. Sama geneza zjawiska jest co prawda nauce znana, lecz tego typu problemy nigdy nie występowały w skałach miedzionośnych.

– Nasz projekt wpisał się w zapotrzebowanie na narzędzie, które będzie pomagało oceniać wystąpienie takiego zagrożenia – podkreśla prof. Wacław Dziurzyński, dyrektor instytutu.

Bazując na wiedzy i bogatym doświadczeniu związanym z wprowadzaniem tego typu urządzeń w kopalniach węgla kamiennego naukowcy za cel postawili sobie przenieść tę metodę do kopani rud miedzi. Zbudowano narzędzie, w którym szczegółowemu badaniu podlega próbka skały pochodząca z otworu wyprzedzającego eksploatację górniczą. Wyniki badań pozwalają właściwie ocenić zawartość gazu w próbce, a zatem umożliwiają też prognozowanie ewentualnych zagrożeń związanych z jego nadmiarem.

Projekt już w tej chwili cieszy się zainteresowaniem ze strony kopalń KGHM.

Umożliwienie górnikom oceny zagrożeń w kopalniach rud miedzi to oczywiście nie jedyne wyzwanie naukowe, które stanęło przed badaczami w ciągu kilku ostatnich lat. Realizacja projektu „Nowe urządzenia i metody analizy układu węgiel-metan” to kolejny powód do dumy. Główne założenia działania zogniskowały się wokół możliwości oceny zagrożeń wynikających z obecności metanu w kopalniach węgla kamiennego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj