działanie z pasją to myśl przewodnia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej….

Świadomość ogromnych możliwości, które daje nam dyscyplina inżynieria materiałowa, pobudza naukowców do kreatywnego myślenia. Osiągnięcia różnych dziedzin nauki, m.in. fizyki, chemii, elektroniki i nauk technicznych, otwierają przed nami nieznane dotąd możliwości związane z nowymi materiałami oraz technologiami ich wytwarzania. Fascynujący świat materiałów – ich budowa, kształtowanie, a także wynikające z nich, często zaskakujące właściwości – sprawiają, że praca nad nimi jest prawdziwą przygodą odkrywania nowych rzeczy. Działanie z pasją przyczynia się do powstania wielu wynalazków bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Naukowa pasja służy rozwojowi technologicznemu. Warto podkreślić, że niemal w każdej dziedzinie znajdziemy innowacje i usprawnienia, które zawdzięczamy nauce o materiałach, mówi prof. PK. Agnieszka Sobczak Kupiec.

Pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki zajmują się różnymi obszarami badawczymi. W Katedrze Inżynierii Materiałowej prowadzone są badania nad wytwarzaniem i zastosowaniem zeolitów oraz kompozytów geopolimerowych z materiałów odpadowych. Ponadto naukowcy z tej katedry koncentrują się na badaniu właściwości wyrobów wytwarzanych metodami addytywnymi z wykorzystaniem materiałów geopolimerowych, polimerowych, ceramicznych i proszków metali.

Nasi naukowcy prowadzą też zaawansowane prace nad inteligentnymi biomateriałami dla inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej, systemami dostarczania leków i materiałami kompozytowymi do zastosowań biomedycznych. Co więcej, prowadzone są badania nad przyjaznymi dla środowiska kompozytami polimerowymi, ich recyklingiem i utylizacją.

Wydział kształci przyszłych absolwentów na dwóch kierunkach ogólnoakademickich: inżynieria materiałowa i fizyka techniczna, a także na kierunku o profilu praktycznym – nanotechnologie i nanomateriały. Obecnie Katedra Inżynierii Materiałowej prowadzi kształcenie przyszłych inżynierów w obszarze trzech specjalność: Materiały i technologie przyjazne środowisku, Materiały konstrukcyjne i kompozyty oraz Technologie druku 3D.

Na II stopniu absolwenci mogą poszerzać swoją wiedzę wybierając jedną z trzech specjalności: Inżynieria spajania materiałów, Materiały i technologie przyjazne środowisku lub Materiały konstrukcyjne i kompozyty. W Katedrze Fizyki realizowane są specjalności: Modelowanie komputerowe, Nowoczesne materiały i nanotechnologie, Inżynieria nanostruktur.

Życzymy pomysłów na nowe obszary badawcze ukierunkowane do zastosowań aplikacyjnych w przemyśle…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj