Renata Pawlak-Morka to osoba, która nie boi się podejmować nowych wyzwań, dla której ciągłe przekraczanie siebie jest podstawą funkcjonowania zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Jest Dyrektorem Rozwoju Produktów w Gedeon Richter Polska, członkinią wiodących towarzystw naukowych w Polsce i na świecie, a także autorką wielu artykułów naukowych cytowanych w polskich i zagranicznych publikacjach. W rozmowie opowie o dotychczasowych projektach i planach na przyszłość.

Pani 15-letni dorobek naukowy i badawczy w przemyśle farmaceutycznym jest naprawdę imponujący. Zdobywała Pani wiedzę i wykształcenie w polskich i zagranicznych jednostkach naukowych, między innymi w Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium na Sorbonie w Paryżu. Mając możliwość pracy za granicą – dlaczego zdecydowała Pani o pozostaniu w kraju?

Lata edukacji w Polsce pozwoliły mi poznać potrzeby rodzimego rynku farmaceutycznego. Mając taką podstawę, postanowiłam, że to właśnie z Polską zwiążę swoją karierę zawodową. Warto zauważyć, że polski rynek farmaceutyczny jest obecnie największym w Europie Środkowo-Wschodniej[1], co z jednej strony daje olbrzymi potencjał rozwoju, a z drugiej – jest niemałym wyzwaniem. Jednak decyzja o pozostaniu w kraju, w żaden sposób nie ogranicza mojego rozwoju. Praca w jednym z największych koncernów farmaceutycznych w Europie daje mi możliwość wymiany wiedzy z moimi kolegami w innych częściach świata i zdobywania międzynarodowego doświadczenia.

 

Do Pani bogatego życiorysu można dopisać również pracę w firmie Gedeon Richter, do której dołączyła Pani 3 lata temu. Pomimo dosyć krótkiego stażu pracy wprowadziła już Pani wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest zainicjowanie rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego specjalizującego się w nanotechnologii. Proszę opowiedzieć więcej o tym projekcie.

Potrzeby lekarzy i pacjentów są dla nas inspiracją do tworzenia nowych leków i rozwiązań. Ponieważ chcemy, by były one jeszcze skuteczniejsze, powstała idea rozbudowy już istniejącego laboratorium o jednostkę specjalizującą się w opracowywaniu metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek. Nanotechnologia jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. Warto dodać, że będzie to pierwsza w Polsce jednostka specjalizująca się w technologii otrzymywania nanocząstek w skali produkcyjnej spełniająca standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania.

Projekt był na tyle interesujący i innowacyjny, że został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju, a Pani – między innymi za jego zainicjowanie – została przyznana Nagroda Inspirującej Kobiety w Organizacji. Czy takie prestiżowe wyróżnienia mobilizują do działania?

Oczywiście, to bardzo budujący głos z otoczenia zewnętrznego, który potwierdza, że podejmowane przez nas działania są ważne i potrzebne. Takie nagrody potwierdzają, że idzie się w dobrym kierunku i że to co się robi ma sens. Podwójne wyróżnienie dla rozbudowy laboratorium specjalizującego się w nanotechnologii to ważna informacja zwrotna, że polski przemysł farmaceutycznym potrzebuje takiego ośrodka.

Implementuje i udoskonala Pani najlepsze praktyki w zakresie prowadzenia transferów technologii pomiędzy skalą laboratoryjną, półtechniczną oraz produkcyjną. W latach 2016-2018 przeprowadzono i zakończono z sukcesem wiele transferów technologii skutkujących obniżeniem kosztów wytwarzania oraz optymalizacją procesów. Za Panią wiele zakończonych pomyślnie działań, drugie tyle nadal czeka w kolejce na realizację. Czy myśli Pani już o rozpoczęciu kolejnych projektów? Jeżeli tak, to czy może Pani zdradzić, czego one będą dotyczyły?

Obecnie realizujemy równocześnie kilkadziesiąt projektów, ponad 30 różnych prac badawczo-rozwojowych, koncentrujących się na nowych produktach oraz udoskonalaniu obecnego portfolio grupy Richter. Podejmując działania myślimy przyszłościowo. Słuchamy głosów pacjentów oraz lekarzy i zgodnie z ich potrzebami podejmujemy działania. Kładziemy szczególnie duży nacisk na leki przeznaczone dla kobiet – jako grupa Richter należymy do czołówki firm produkujących leki hormonalne, dysponujemy w tej dziedzinie kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Dlatego planując przyszłe projekty, ten obszar bierzemy szczególnie pod uwagę.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

[1] Źródło danych:  https://www.paih.gov.pl/files/?id_plik=19607

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj