Szybko rosnące drzewa tlenowe Oxytree to innowacyjne połączenie zysku finansowego z dbałością o środowisko naturalne. Roślina, która produkuje nawet 10 razy więcej tlenu niż rodzime drzewa liściaste, stanowi źródło zysku z pozyskiwanego drewna. Chociaż Oxytree obecne jest w Polsce zaledwie 3 lata, ilość sprzedanych sadzonek przekroczyła już 300 000.

Oxytree to odmiana dwóch gatunków Paulowni, którą cechuje bardzo szybki wzrost – drzewo potrafi osiągnąć nawet 16 metrów wysokości w 6 lat. Dostosowane jest do zróżnicowanych warunków klimatycznych, wytrzymuje od -25°C do +45°C, a przy tym wykazuje dużą tolerancję w stosunku do gleb słabszej klasy. Plantacje Oxytree są atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli gruntów IV, V i VI klasy, którzy mogą czerpać korzyści z nieużytkowanego terenu. Oxytree sprawdzą się również na terenach wyłączonych z produkcji roślinnej przeznaczonej do spożycia, na uprawy przemysłowe, jak również na te zanieczyszczone metalami ciężkimi. W Polsce powstało już ponad sto plantacji szybko rosnących drzew, a ich liczba stale rośnie.

Drewno z Oxytree pozyskiwać można już po 6 latach. Dzięki zdolności drzewa do ponownego odrastania po ścięciu, kolejne cykle wycinki mogą być realizowane co najmniej 4 razy. Wielokrotne pozyskiwanie drewna to jednocześnie zysk z jego sprzedaży – tylko w pierwszym, 6-letnim cyklu uprawy możemy zarobić nawet 13 tys. zł z hektara średniorocznie. W kolejnych, 4-letnich cyklach, zysk ze sprzedaży drewna Oxytree oscyluje wokół 20 tys. zł z hektara średniorocznie.

Oxytree to ogromna szansa dla rynku drewna w Polsce i na świecie. Podaż drewna w naszym kraju wynosi obecnie ponad 40 mld m3 rocznie, co pokrywa jedynie 90% potrzeb rynku, a największe zapotrzebowanie wykazuje przemysł meblowy i papierniczy. Dobrej jakości drewno z Oxytree pozyskiwać można już po kilku, a nie jak w przypadku rodzimych gatunków – po kilkudziesięciu latach. Przetwarzanie drewna proporcjonalnie do potrzeb rynkowych to cel dystrybutorów sadzonek Oxytree w Polsce. Firma Oxytree Solutions Poland Sp. z o.o., oprócz sprzedaży szybko rosnących drzew, oferuje opcję odkupu pozyskanego drewna na warunkach zawartych w umowie.

Zakładając plantację Oxytree w celu pozyskania drewna zmniejszamy masową wycinkę lasów, a dzięki zdolności drzew do produkcji ogromnych ilości tlenu – walczymy z zanieczyszczonym powietrzem. Potencjał Oxytree wykorzystują nie tylko właściciele gruntów rolnych – właśnie powstają programy wprowadzania Oxytree do przestrzeni miejskiej.

Patrycja Bździuch

1 KOMENTARZ

  1. W artykule podane jest, że w Polsce pozyskiwane jest 40 miliardy m sześciennych drewna rocznie. Gdyby tak było to na mieszkańca przypadało by 1052 m sześcienne drewna rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj