Eksperci z Tamarindo’s Power-to-X Leadership Council badają, w jaki sposób deweloperzy ekologicznego wodoru mogą rozpocząć projekty na wczesnym etapie i zapewnić sobie finansowanie.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r., rządy w całej Europie skupiły się na opracowaniu nowych planów bezpieczeństwa energetycznego, aby zrekompensować utratę rosyjskiego importu. Wcześniejsze plany wykorzystania wodoru – zwłaszcza wodoru ekologicznego – jako nośnika energii, które w niektórych przypadkach mogły być skromne i długoterminowe, musiały zostać przyspieszone i zwiększyć zakres ambicji. Na przykład w kwietniu 2022 r. Wielka Brytania podwoiła swoje cele w zakresie produkcji ekologicznego wodoru, dążąc do około 5 GW do 2030 r.

Chociaż sygnalizuje to zamiar wprowadzenia zielonego wodoru do miksu czystej energii w znaczący sposób, jest to zaledwie pierwszy i najłatwiejszy krok na drodze do włączenia go do przyszłych planów energetycznych. Jak programiści nauczyli się w zeszłym roku, w rzeczywistości uruchamianie projektów nie jest takie proste. To nie brak apetytu ani nawet trudność w produkcji zielonego wodoru jest największą przeszkodą dla deweloperów. Zamiast tego to punkt końcowy procesu jest przeszkodą.

Kluczowym priorytetem dla deweloperów musi być uporządkowanie podaży i wyeliminowanie ryzyka tam, gdzie to możliwe.

Ponieważ zielony wodór staje się coraz bardziej znaną ilością, można oczekiwać, że w przyszłości będzie więcej synergii między deweloperami a odbiorcami. Jednak na razie programiści muszą wykazać odbiorcom, że ryzyko to zostało wzięte pod uwagę, i zbudować relację, w której zrozumienie ryzyka jest wspólne dla obu stron.

W związku z tym najlepszym miejscem, w którym deweloperzy mogą rozpocząć swoje projekty, jest ich koniec, zadając sobie takie pytania, jak: Kto będzie odbiorcą tego wodoru? W jakim okresie czasu pobiorą wodór? Jaka cena zostanie uzgodniona? Może się to wydawać oczywiste, ale znalezienie odpowiedniego nabywcy ma fundamentalne znaczenie dla rozpoczęcia wczesnych projektów.

Zielony wodór: ryzyko związane z zaopatrzeniem

Jednym z głównych powodów, dla których użytkownicy końcowi muszą być uwzględnieni w planie projektu, jest fakt, że użytkownik końcowy informuje strategię dostaw. Rzeczywiście, strategia produkcji będzie się różnić w zależności od tego, kto jest ustawiony w kolejce do zakupu wodoru. Zasadniczo budowa projektu zależy od odnawialnego źródła energii, zrównoważonego źródła wody, rozwiązań transportowych i rozwiązań w zakresie magazynowania.

Deweloper może zlokalizować odnawialne źródło energii, aby dostarczać energię elektryczną potrzebną do ich elektrolizy, ale jeśli lokalizacja jest daleko od klienta i nie ma realnych środków transportu produktu, wówczas projekt staje się niewykonalny. Podobnie programista może znaleźć witrynę, która wydaje się mieć doskonałe połączenia z zamierzonym użytkownikiem końcowym za pośrednictwem potoku lub silnych połączeń transportowych. Ale jeśli nie ma dostępnego źródła energii odnawialnej, a deweloper nie przewidział w budżecie jego budowy, szanse na to, że projekt zyska na popularności, są niewielkie.

https://www.innovationnewsnetwork.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj