Jak projektować przyszłość firmy działającej w branży usług HR? O praktycznym podejściu do innowacji, czyli o przekładaniu pomysłów na rozwiązania biznesowe rozmawiamy z Pauliną Piskor, prezeską zarządu grupy Contrain.

Rynek agencji pracy w Polsce to dziś około 8 000 podmiotów. Każdego roku kilka tysięcy z nich zamyka się, a w ich miejsce pojawiają się nowe. W tym zmiennym krajobrazie Contrain od przeszło 25 lat dostarcza klientom z wielu branż nowoczesne, dopasowane do bieżących wyzwań usługi HR – w tym rekrutuje i zatrudnia pracowników tymczasowych, wyszukuje na rynku specjalistów, prowadzi rekrutacje stałe oraz świadczy usługi outsourcingowe czy employer brandingowe.

Jakie praktyczne działania są w podejmowane, żeby przygotować firmę i jej pracowników na wyzwania przyszłości?

Adaptacja modelu biznesowego

Firma Contrain stawia na doskonalenie swojego modelu biznesowego w oparciu o precyzyjne rozpoznanie potrzeb zarówno klientów, jak i kandydatów. Kandydatki i kandydaci do pracy są odbiorcami naszej oferty w takim samym stopniu, jak nasi klienci biznesowi, i to właśnie ich potrzeby decydują o kształcie naszych usług – podkreśla Paulina Piskor. Wskazuje też, że przy tworzeniu każdego modelu biznesowego w przyszłości, bezpośrednie angażowanie w jego kształtowanie pracowników i biznesu będzie zyskiwało na znaczeniu.

Rozwój włączającej kultury organizacyjnej

Organiczne angażowanie pracowników i ułatwienie im aktywnego udziału w rozwoju firmy jest możliwe poprzez budowanie takiej kultury organizacyjnej, która wzmacnia partycypację i pomysłowość. Przyszłość swoją i przyszłość innowacji budujemy już dziś. Dlatego ciągle przygotowujemy się do tego, jak skutecznie adaptować się do wyzwań w kolejnych latach. Nie będziemy znać przyszłości, ale chcemy być na nią otwarci, trenować konkretne umiejętności i kompetencje, które nas wzmocnią. Ważne jest, aby firma utrzymała kierunek działań, który pozwala na spełnianie się zarówno w celach biznesowych, jak i w celach społecznych, które chcemy osiągnąć – podkreśla Prezeska.

W firmie Contrain filarami kultury organizacyjnej są wspólne z pracownikami:

  • budowanie podstawy odpowiedzialności za jakość współpracy,
  • tworzenie angażującej przestrzeni dla kreatywności w miejscu pracy,
  • dbanie o dobrostan fizyczny i psychiczny.

Dbałość o otoczenie biznesowe i społeczne pracowników to tworzenie warunków do rozwoju pracownika, a poprzez to – biznesu. Środowisko pracy, w którym pracownicy mają szansę być bardziej odkrywczy, efektywni i spełnieni, opiera się według mnie na nowoczesnej organizacji pracy rozumianej nie tylko jako wykonywanie określonej ilości zadań, ale też samokształcenie, odpoczynek czy znalezienie przestrzeni na wyciszenie, z myślą o wykorzystaniu kreatywnego potencjału naszego umysłu – dodaje Paulina Piskor.

W praktyce to podejście realizuje m.in. projekt Contrain Care, czyli innowacyjny program, którego celem jest realna poprawa kondycji zdrowotnej i psychofizycznej pracowników. Jego prosty, a zarazem kompleksowy kształt doceniają nie tylko pracownicy, ale też kapituły konkursów – projekt zajął trzecie miejsce w prestiżowym konkursie organizowanym przez Wellbeing Institute Best of Wellbeing at Work 2024.

Kompetencją przyszłości, którą Paulina Piskor wskazuje jako szczególnie ważną jest umiejętność adaptacji do nowych warunków, takich jak dynamicznie rosnąca różnorodność w grupie zatrudnianych osób czy zmienność i nieprzewidywalność otoczenia biznesowego. Potrzebujemy odwagi we wdrażaniu niestandardowych pomysłów i korzystaniu z nieoczywistych możliwości poprzez sprawniejsze korzystanie z wiedzy, której dostarcza nam choćby neuronauka.

Siła w różnorodności

Flagowym przykładem działania Contrain w tym kierunku jest powstający właśnie projekt „Talenty nie znają granic”. Jego celem jest zachęcenie i ośmielenie naszych partnerów biznesowych do czerpania korzyści z zatrudniania zdywersyfikowanej grupy pracowników – dodaje Paulina Piskor. – W ramach pilotażu projektu zorganizowaliśmy webinary z tematyki zarządzania środowiskiem zróżnicowanym kulturowo oraz wspierania pracowników doświadczających zmian w środowisku pracy. Do udziału w tych wydarzeniach zaprosiliśmy zarówno osoby zatrudnione w Contrain, jak i klientów oraz organizacje partnerskie Wraz z ekspertami z tych dziedzin  w przystępny sposób pokazaliśmy, że przy odpowiednim podejściu oraz wsparciu różnorodność rodzi więcej szans niż zagrożeń.

Program jest propozycją, która pomoże przełożyć hasła o różnorodności i równości na praktykę w każdej firmie, bez względu na branżę i wielkość, i skierowany jest przede wszystkim do pracowników blue collars. Dlatego Contrain za jeden ze swoich celów stawia sobie dalszą edukację otoczenia biznesowego między innymi włączając we współpracę przy tym projekcie firmy mogące poszczycić się doświadczeniem w obszarze DEI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj