Żyjemy w świecie nieustannych zmian, związanych z bardzo szybkim rozwojem technologicznym. Dodatkowo pandemia przyspieszyła wiele przemian m. in. na rynku pracy – chociażby w zakresie pracy zdalnej czy hybrydowej, które w ciągu zaledwie roku zagościły na dobre w przestrzeni domowej.

Jak się w tych okolicznościach odnaleźć? Jak podejmować decyzje dotyczące wyboru studiów czy pracy, mając świadomość ciągłej niepewności w świecie VUCA? Odpowiedzią jest gotowość do nieustannego rozwoju, aby być „na bieżąco” ze zmianami zachodzącymi w świecie i na rynku pracy.

Zintegrowany System Kwalifikacji dla pracownika i pracodawcy

W Polsce Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) wspiera rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (www.kwalifikacje.edu.pl), który umożliwia potwierdzanie posiadanych umiejętności w postaci certyfikatów ułatwiających rozwój zawodowy, przekwalifikowanie się czy zmianę pracy. IBE wspiera i inicjuje również działania we współpracy z wieloma partnerami funkcjonującymi na terenie całego kraju. Działania realizowane w projekcie systemowym IBE zostały nominowane do Polskiej Nagrody Innowacyjnego Rozwoju 2021 w kategorii: wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

Jakie inicjatywy są planowane na rzecz konkurencyjności i innowacyjności gospodarki w poszczególnych  regionach? Jak można skorzystać z oferty Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji? Jakie są nowe kwalifikacje i które branże obejmują? Jak potwierdzić umiejętności, które liczą się w oczach pracodawców i będą uznawane za granicą? Na te i inne pytania odpowiadają regionalni liderzy z Instytutu Badań Edukacyjnych – eksperci w kwestii rozwoju umiejętności: www.kwalifikacje.edu.pl/zsk-w-regionach

Nastawienie na rozwój

Profesor Carol Dweck z Uniwersytetu Stanford w ramach badań nad „rozwojowym sposobem myślenia”[1] wyodrębniła dwa jego rodzaje: nastawienie na rozwój (growth mindset) i nastawienie na trwałość (fixed mindset). Dla osób z tej ostatniej kategorii talent czy inteligencja to stały element naszej osobowości, a silna potrzeba dotyczy zapewnienia trwałości, stabilizacji w życiu. Zaś w przypadku osób z nastawieniem na rozwój, uczenie się nowych rzeczy jest przede wszystkim motywujące. Wyzwania postrzegamy wówczas jako okazję do rozwoju, a nie zagrożenie czy źródło potencjalnej porażki. Co więcej, taki sposób myślenia ułatwia radzenie sobie z szybkimi zmianami i pomaga w znajdowaniu innowacyjnych rozwiązań. W tym sensie idea uczenia się przez całe życie[2] nigdy nie była bardziej aktualna.

W takim ujęciu Zintegrowany System Kwalifikacji staje się odpowiedzią na najbardziej palące problemy rynku pracy stanowiąc narzędzie wsparcia zarówno współczesnych pracowników, jak i firm nieustannie poszukujących wykwalifikowanych kadr.

Autor: Dominika Bagińska-Chyłek


[1] Carroll S. Dweck,”Mindset. The new psychology od success”

[2] lifelong learning

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj