Ocieplenie klimatu daje się we znaki wielu gatunkom zwierząt. Kolejne lata będą szczególnie trudne m.in. dla wielkiej afrykańskiej małpy. Mają potwierdzać to badania naukowców z etiopskiego Uniwersytetu Haramaya.

Badania polegały na analizie obejmującej lata 1981-2010 klimatycznej przeszłości ponad 360 miejsc w Afryce. Dzięki temu udało się sporządzić prognozę, oceniającą oddziaływanie klimatu na duże małpy. Obserwacja zakłada dwa scenariusze. Oceniono jak często wspomniane gatunki będą pośrednio lub bezpośrednio narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie, pożary lasów, fale gorąca czy problemy z dostępem do jadalnych roślin.

Małpy muszą być gotowe na czarny scenariusz

Badania są niestety pesymistyczne. W obu scenariuszach, we wszystkich uwzględnionych miejscach temperatury wzrosną. Przy wzroście globalnej temperatury o 3 stopnie Celsjusza liczba miejsc dotkniętych ekstremalnymi zjawiskami jeszcze wzrośnie. Naukowcy podkreślają, że potrzebne jest pilne włączenie działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, do planowych prac chroniących wielkie małpy. Z szeregiem negatywnych skutków ocieplania klimatu ssaki bowiem już muszą się mierzyć. W perspektywie 30 najbliższych lat pewne skutki będą już nie do cofnięcia.

Przeczytaj także: Wyjątkowa misja satelity CRISTAL ESA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj