Ma być to przełomowa misja, której celem będzie zmierzenie z niezrównaną dotychczas precyzją pokrywy lodowej i śnieżnej Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna zapowiedziała wyjątkowe przedsięwzięcie, w trakcie którego główną rolę odegrają satelity CRISTAL.

W misji zaplanowanej na rok 2027 ma wziąć udział 50 firm z 19 krajów. Dwa satelity CRISTAL mają dokładnie analizować lód i śnieg w regionach polarnych. Po kilku latach ma zostać wyniesiony CRISTAL B. W sumie misja ma trwać aż do lat 40-tych. Głównym elementem odpowiedzialnym za powodzenie misji będzie radar działający w dwóch różnych zakresach. W praktyce jeden rodzaj fal będzie się odbijał od powierzchni śniegu, a drugi – od lodu. Ma to pozwolić na precyzyjne określenie grubości śniegu przykrywającego lód. Satelity będą poruszać się na wysokości 700 kilometrów, a pomiary mają mieć dokładność liczoną w centymetrach. Co ważne, Satelity będą też np. wykrywały góry lodowe i obliczały ich objętość, co zdaniem wielu naukowców jest kluczowe z punktu widzenia badań nad zmianami klimatycznymi.

CRISTAL elementem kilku programów

CRISTAL będzie jednym z sześciu programów Copernicus Sentinel Expansion missions. Pozostałe to CHIME, który będzie prowadził obserwacje, by finalnie wypracować rozwiązania wspomagające rolnictwo, a także zarządzanie bioróżnorodnością. Kolejnym z nich jest CIMR badający temperaturę i zasolenie powierzchni mórz oraz oceanicznego lodu oraz CO2M, który będzie mierzył ilość produkowanego przez cywilizację dwutlenku węgla. Warto wymienić także LSTM prowadzącego obserwacje temperatury lądów oraz ROSE-L, który dzięki specjalnym instrumentom będzie mół zaglądać przez różnego rodzaju naturalne materiały, takie jak roślinność, lód czy śnieg zbada parametry lasów i obserwował uprawy.

Przeczytaj także: Zalesianie niekoniecznie musi być korzystne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj