Mgr inż. Sylwia Siebielec jest młodym naukowcem z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, realizującym obiecujący projekt ”Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu”.

Działanie jest efektem finansowania z NCBR, XII edycji Programu Lider. Akronim projektu INNO-MIK pochodzi od innowacyjnego podejścia wykorzystującego mikroorganizmy, a jego celem głównym jest opracowanie technologii wytwarzania bionawozów na bazie odpadów organicznych i tzw. bakterii PGPR, czyli bakterii promujących wzrost roślin.  – Chcemy wykorzystać te bionawozy do przeciwdziałania suszy jako wsparcie dla adaptacji rolnictwa do zmian klimatu oraz rozwoju gospodarki w cyklu zamkniętym – wyjaśnia Sylwia Siebielec.

Uzasadnieniem dla projektu jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo żywnościowe przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania chemikaliów. To wyzwania, przed którymi stoi rolnictwo. Aktualnie realizujemy 2 etap projektu, czyli wybór optymalnego składu inokulum do wspomagania roślin podczas suszy. Bakterie posiadają ogromny potencjał. Nasze szczepy wykazują dużą aktywność procesów  wspierających rozwój roślin uprawnych i daje to sporą szansę na powodzenie projektu. Należy podkreślić, że w działania zaangażowani są naukowcy 3 jednostek, a więc Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zespół obejmuje grono specjalistów reprezentujących różne dziedziny, tj. mikrobiologię, biologię, inżynierię środowiska, chemię analityczną i ochronę środowiska.

– Projekt ma charakter wdrożeniowy, chcielibyśmy, aby doszło do komercjalizacji wyników, przy czym obecnie pracujemy nad efektywnymi rozwiązaniami, tak aby technologia była atrakcyjna dla przedsiębiorców – podkreśla Sylwia Siebielec. – W Polsce jest ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych, w których moglibyśmy zwiększyć odporność upraw i każde z nich jest potencjalnym nabywcą produktów tej technologii. Jest to dla nas duża motywacja do pracy. Mamy nadzieję, że wdrożenie się uda i technologia znajdzie swoje miejsce na rynku. Bardzo wierzę w nasze mikroorganizmy – podsumowuje badaczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj