Rozmowa z Profesor Adrianą Zaleską-Medynską na temat m.in. projektu „Mechanizm wzbudzania kropek kwantowych w reakcjach fotokatalitycznych”.

Pani Profesor, czym jest fotokataliza heterogeniczna?

– Są to reakcje, które zachodzą w obecności światła (są tym światłem indukowane). Światło jest pochłaniane, absorbowane przez ciało stałe, fotokatalizator, który nie ulega zużyciu, przemianom podczas reakcji chemicznej.

– Dlaczego heterogeniczna? Ponieważ fotokatalizator jest w innej fazie niż reagenty (występują w fazie ciekłej, albo gazowej).

Na czym polegają reakcje fotokatalityczne?

– Po zaabsorbowaniu światła przez fotokatalizator, na jego powierzchni powstają reaktywne formy tlenu (wykorzystujemy je do reakcji wtórnych). Jednym z najdłużej eksploatowanych kierunków jest degradacja zanieczyszczeń (taki proces możemy wykorzystywać np. do oczyszczania powietrza, zanieczyszczonej wody). Możemy je także wykorzystać w kierunku wytwarzania wodoru, czyli czystego nośnika energii. Trzecim kierunkiem jest zagospodarowanie odpadowego dwutlenku węgla (w nadmiarze emitujemy go do atmosfery) po to, żeby naśladować proces fotosyntezy (sztuczna fotosynteza).

– Marzeniem jest na pewno przekształcanie dwutlenku węgla do metanu, metanolu (węglowodorów), które mogłoby być paliwem, lub reagentem w reakcjach chemicznych.

Można taką technologię nazwać przyjazną środowisku?

– Jeżeli będziemy używali przyjaznego źródła światła, to jak najbardziej! To jest  celem wszystkich prac, które prowadzimy. Chcemy w przyszłości wykorzystywać promieniowanie słoneczne do prowadzenia reakcji fotokatalitycznych, albo wykorzystywać źródła światła – niskoenergetyczne (są nimi diody LED). Można powiedzieć, że korzystamy ze światła, które jest związane z niskim zużyciem energii elektrycznej.

Co można powiedzieć o sukcesie badań?

– Najważniejszym sukcesem jest otrzymywanie nowych materiałów, które np. są wzbudzane promieniowaniem z zakresu widzialnego (wtedy nie wykorzystujemy promieniowania ultrafioletowego, wysokoenergetycznego). W obecności takich materiałów obserwujemy rozkład wody, lub innych substancji – bardzo istotne jest generowanie wodoru!

Dziękujemy za rozmowę!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj