Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny prowadzi badania skupiające się na podnoszeniu właściwości użytkowych obuwia.

W projekcie pt. „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży” stawiamy na zdrowe stopy Polaków. Ten projekt to nie tylko prace badawcze – ma on również bardzo ważny społeczny i edukacyjny. Zaczynamy od edukacji najmłodszych, ale edukujemy też rodziców, podkreśla dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, dyrektor Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych.

Polacy zwlekają z badaniami stóp i do lekarza udają się dopiero, gdy może być już za późno. Tymczasem rozwój na przykład płaskostopia powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale także m.in. problemy z całym układem kostnym. Stopa pełni bowiem kilka funkcji, np. amortyzuje różnego rodzaju wstrząsy.

Pomiary są bardzo proste i bezbolesne. Odpowiednio dobrane buty dla dziecka to nie tylko komfort podczas spacerów, zabaw czy przedszkolnych zajęć, to coś o wiele więcej. Dbając o prawidłowe dopasowanie dziecięcych butów, zapewniasz swojemu dziecku harmonijny wzrost i rozwój całego ciała.

Stopa to niezwykle precyzyjny mechanizm. Kształt stóp ma znaczenie, ponieważ wpływa na postawę ciała i może oznaczać większe predyspozycje do rozwoju niektórych wad. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, łatwiej możemy zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, np. na kręgosłup, wyjaśnia dr Robert Gajewski Lider Obszaru Podologii i Ergonomii współpracujący przy projekcie.

Warto zaznaczyć, że klub Ekstraklasy Widzew Łódź w ostatnich miesiącach rozpoczął współpracę z Łukasiewicz – Łódzkim Instytutem Technologicznym. Przedmiotem porozumienia jest współpraca badawczo-rozwojowa oraz edukacyjno-szkoleniowa stron w zakresie technologicznym i zdrowotnym.

Dziś kluby piłkarskie profesjonalizują się na różnych polach, w tym również w kwestii zdrowia młodych piłkarzy. Dzięki przeprowadzeniu badań i zebraniu danych można wyciągnąć odpowiednie wnioski w kwestii np. żywienia, ale również prawidłowej postawy ciała młodych zawodników.

Podczas trwania projektu nieustannie organizujemy lekcje pokazowe, konsultacje oraz prowadzimy kampanię medialną, np. przygotowując spoty filmowe w zakresie doboru obuwia oraz jego elementów i ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie stóp i postawy. Ważnym czynnikiem jest także promocja w mediach ogólnopolskich, social mediach, czy też udział w targach i konferencjach, dodaje dr hab. inż. Katarzyna Ławińska.

Realizowany w Łukasiewicz – ŁIT projekt pn. „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, umowa nr NdS/539367/2021/2021, kwota dofinansowania 796 964,00 zł, całkowita wartość projektu 796 964,00 zł. Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj