Lider produkcji palet drewnianych w naszym kraju idzie krok dalej. Dzięki projektowi badawczo-rozwojowemu PalettenWerk Kozik już wkrótce może zacząć budować modułowe domy z drewna.

Historia rodzinnej firmy z Jordanowa zaczęła się w 1990 roku. Kazimierz Kozik postawił wtedy na produkcję palet drewnianych. W ciągu 27 lat jego firma urosła do roli lidera polskiego rynku, który rocznie może wyprodukować nawet 7 mln palet, w tym najpopularniejszych – palet Epal. Firma ma dwa zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni 12 ha i zatrudnia ponad 200 pracowników.

Od 2013 roku Tomasz Kozik, syn Kazimierza, odpowiada w spółce za wytyczanie strategii i planów rozwoju oraz zarządzanie działalnością B+R. To jego pomysłem było nawiązanie współpracy z naukowcami, wykorzystanie obecnego doświadczenia pracowników firmy, pozyskanie środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w efekcie realizacja projektu zakładającego opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego z drewna.

Przy projekcie PalettenWerk Kozik nawiązał współpracę z Małopolskim Centrum Budownictwa Energooszczędnego, działającym w ramach Politechniki Krakowskiej. – Dzięki naukowcom będziemy mogli korzystać z zaplecza badawczego i sprawdzać nasze rozwiązania w praktyce – mówi Tomasz Kozik.

Założenie projektu jest jasne – PalettenWerk chce budować modułowe domy z drewna. – Trwałość tych budynków będzie równorzędna lub nawet lepsza od murowanych. Zakładamy, że z gotowych modułów z drewna prefabrykowanego będziemy w stanie postawić dom jednorodzinny w kilka dni. Dodatkowo chcemy w jak największym stopniu wyręczyć inwestora. Będzie on mógł wybrać i indywidualnie skonfigurować dom za pomoca aplikacji komputerowej, a my pomożemy w uzyskaniu wszelkich pozwoleń i taki dom postawimy. Wierzymy, że Polacy mogą zmienić swoje nastawienie do domów z drewna i będzie ich powstawać więcej – mówi Tomasz Kozik. Pierwsze, prototypowe domy modułowe opracowane przez PalettenWerk Kozik mają powstać już w przyszłym roku.

Projekt opracowania innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna realizowany przez PalettenWerk Kozik, został uhonorowany Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju. Nagroda jest wyróżnieniem przeznaczonym dla najbardziej innowacyjnych projektów tworzonych przez polskie spółki, jednostki naukowe i samorządy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj