Dwie polskie drużyny zakwalifikowały się do finału Europejskiego Konkursu Kosmicznego Oddysseus II. Od 6 do 7 lipca w Tuluzie będą walczyć o wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w sektorze kosmicznym.
Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Ma on inspirować młodych ludzi z całej Europy i angażować ich w badania kosmiczne. Zgłoszone na konkurs projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki, które powiązane są z badaniami kosmicznymi. Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowały się dwie polskie drużyny.
Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach projektu „Sky is no limit” wysłali poza atmosferę balon z komórkami nowotworowymi. Zapewniło im to awans do finału konkursu w kategorii Explorers, przeznaczonej dla uczestników w wieku 17-22 lata.
W dwugodzinną podróż balonem meteorologicznym, oprócz komórek zdrowych oraz nowotworowych, została wysłana aparatura do pomiaru ciśnienia, promieniowania UV oraz przeciążeń. Studenci chcieli zbadać m.in. to, jak warunki poza atmosferą działają na komórki. W przyszłości planują również sprawdzić, jak przeciwdziałać zaobserwowanym zjawiskom. Podczas kolejnych lotów komórkom, które już leciały, towarzyszyć będą substancje o działaniu ochronnym; porównana zostanie przeżywalność komórek zabezpieczonych oraz niezabezpieczonych. Oprócz tego studenci chcą zbadać wpływ atmosfery na proces powstawania nowotworów.
Z kolei w kategorii Pioneers – przeznaczonej dla uczniów w wieku 14-19, do finału konkursu awansowali Maciej Ciszewski z Europejskiego Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu, Cezary Troska z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu i Piotr Moska z Liceum Ogólnokształcącego nr 12 we Wrocławiu. W projekcie zatytułowanym „Najważniejsze nietechniczne wyzwania długotrwałych lotów kosmicznych” podjęli oni próbę odpowiedzi na pytanie, jak zaspokoić potrzeby człowieka podczas długich – trwających dłużej niż ludzkie życie – lotów kosmicznych. Rozpatrywali m.in. wpływ wielopokoleniowego rejsu kosmicznego na psychikę człowieka, potencjalne stosunki społeczne wśród załogi uczestniczącej w takim rejsie i gotowość człowieka do pracy pod nadzorem sztucznej inteligencji.
Konkurs Oddysseus II podzielony jest na trzy kategorie wiekowe. Oprócz kategorii Pioneers i Explorers, wyróżniona jest jeszcze kategoria Skywalkers: konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów w wieku 7-13 lat. W pozostałych kategoriach wiekowych zadaniem uczestników jest opracowanie własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany z jednym z zagadnień podanych w zestawie propozycji konkursowych.
Finał konkursu odbędzie się 6-7 lipca br. w Tuluzie we Francji. Nagrodą główną w kategoriach Pioneers i Explorers będzie wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oprócz tego studenci będą mogli zdobyć staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej lub przemyśle lotniczo–kosmicznym.
Konkurs Odysseus II realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum złożone z 14 europejskich instytucji – m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które koordynuje projekt na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. W Polsce odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl