MultiLife to najnowsze rozwiązanie, wspierające zdrowie i rozwój. O jego szczegółach opowiedział Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.
Po pandemii wiele się zmieniło również w Państwa ofercie – czym jest program MultiLife?
MultiLife to asystent dobrostanu, który narodził się w postpandemicznej rzeczywistości. To odpowiedź na zmiany, które zaszły w ostatnich kilku latach – bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że doświadczyliśmy mnóstwa niekorzystnych zmian, a z drugiej strony – co jest niezwykle pozytywne – na nowo odkryliśmy jak ważne jest zdrowie, a w szczególności nasza kondycja psychiczna. Dlatego bazując na naszym doświadczeniu w zakresie profilaktyki zdrowotnej realizowanej poprzez ruch w ramach programu MultiSport, postanowiliśmy rozbudować nasz ekosystem produktów o dodatkowe rozwiązanie, w którym wspomniana profilaktyka nabiera nowego znaczenia – kompleksowego dbania o własny dobry stan, zarówno w sferze zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i rozwoju – i tutaj istotna jest chociażby rezeliencja, czyli zdolność przystosowywania do nowych warunków. Chcemy edukować pracowników i pracodawców w zakresie dobrostanu, w końcu każdy z nas chce żyć zdrowo i długo, a przy tym szczęśliwie.
Czy można uznać MultiLife za produkt innowacyjny, skoro w jego ofercie dostępne są funkcjonujące na rynku rozwiązania wspierające zdrowie i rozwój?
Uważam, że lecimy na wadliwym autopilocie. Mamy coraz więcej stresorów, problemów ze snem, niedostatecznym ruchem czy zbyt kaloryczną i niepełnowartościową dietą. Peter Drucker, którego analizy są mi szczególnie bliskie, mówił o tym, że jak historycy spojrzą na dzisiejsze czasy, to nie rozwój e-commerce czy technologii będzie istotny a kondycja człowieka, i to jak drastycznie się zmieniła. Obecnie mamy liczne możliwości wyboru, ale zbyt szeroka ich oferta nie ułatwia decyzji, a co za tym idzie zmiany życia czy przyzwyczajeń. Możemy robić wszystko i jednocześnie nie jesteśmy na to przygotowani, ponieważ w tym chaosie mamy problem z zarządzaniem sobą. Dlatego w MultiLife stawiamy na programy wspierające konkretne cele, jak „Metabolizm i kontrola wagi” czy „Inteligencja finansowa”, by wspierać realne zmiany w życiu i wzmacniać dobrostan. Wykorzystujemy liczne rozwiązania, by wspierały konkretne cele – pracownik nie traci czasu na poszukiwanie dedykowanych benefitów, które byłyby odpowiedzią na jego potrzeby.
Jak zatem działa MultiLife?
Dla pracodawcy to system operacyjny wspierający wellbeing w organizacji, zaś dla pracowników wspominany już asystent dobrostanu. MultiLife działa w systemie abonamentowym, co znacząco poszerza jego zasięg w organizacjach. Kluczowe obszary, które rozwijamy to zdrowie, psychologia, odżywianie i rozwój. Dwa nadrzędne mianowniki to zdrowie i rozwój, które z naszej perspektywy są bardzo powiązane. Jeśli zabezpieczymy tak istotne elementy jak zdrowie fizyczne i psychiczne, będziemy się wysypiać, aktywnie korzystać z czasu wolnego i odżywiać się prawidłowo, łatwiej będzie nam zadbać o rozwój i takie elementy jak rezyliencja czy innowacyjność i kreatywność. Nasz produkt to wellbeingowy system operacyjny, który we wspomnianych obszarach oferuje bardzo wiele. Użytkownicy oczekują elastyczności, personalizacji wyboru i maksymalnie szerokiego spektrum rozwiązań, dlatego skupiliśmy się na partnerach, z którymi współpracujemy. Mam na myśli chociażby w zakresie zdrowia Telemedi, Diagnostyka+, Yes2move, a w przypadku rozwoju m.in. Youniversity, Lerni, ESKK, Legimi. Do naszej oferty dołączyliśmy też, oprócz konsultacji z psychologami, dietetykami i trenerami personalnymi, również konsultacje z lektorem językowym i trenerem finansowym. Edukujemy też dzięki naszej platformie wszystkich zainteresowanych dobrostanem – rozwijamy bibliotekę treści, które skupiają się na poprawie naszego stanu. I na koniec w tym gąszczu możliwości potrzebny jest drogowskaz, a u nas są to sprofilowane pod konkretne cele programy. Dla jednych użytkowników MultiLife istotna będzie waga, więc zaproponujemy im program związany z metabolizmem, dla innych kwestie finansowe – gdzie pomocna będzie „Inteligencja finansowa”, dla innych wsparcie zdrowia psychofizycznego w postaci programu „Zdrowie i jakość życia” czy też „Stres i odporność psychiczna”. A w każdym programie zapewniamy dostęp do wiedzy, porad ekspertów i zróżnicowanych narzędzi, dedykowanych pod zamiar, jaki chcemy osiągnąć.
Na jakim etapie jest obecnie projekt? Jak wygląda zainteresowanie pracodawców i pracowników?
Pod koniec ubiegłego roku zaprezentowaliśmy ulepszoną wersję platformy MultiLife jako odpowiedz na potrzeby użytkowników, które zbieramy od momentu udostępnienia programu. Pracowaliśmy m.in. nad autorskimi programami wspierającymi indywidualne cele, poszerzyliśmy listę konsultacji. W tym roku skupiamy się na zwiększeniu odziaływania platformy na poszczególnych pracowników, zapewniając im asystenta dobrostanu. W tym rozwiązaniu istotne będą możliwości jakie już teraz daje sztuczna inteligencja. Bardzo czekam także na majową premierę Wellbeing Score, czyli narzędzia do pomiaru dobrostanu oraz publikację raportu z ogólnopolskiego badania dobrostanu Polaków, które realizujemy z infuture.institute. Działamy wielotorowo, z jednej strony rozwijamy produkt i uwzględniamy w nim feedback z rynku, z drugiej stale poszerzamy grono pracodawców i pracowników, mających dostęp do ML. Na ten moment nie chcemy podawać konkretnych liczb, zapewniam jednak, że odbiór rynkowy jest pozytywny, a obecne wyniki obiecujące.
Czy to oznacza, że Wellbeing Score będzie dostępny nie tylko dla użytkowników MultiLife? Chcemy edukować społeczeństwo w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego, ale szerzej – w kontekście ich jednostkowego dobrostanu. To niesamowicie złożony temat, dodatkowo zmienny, bo zależny od wielu czynników zewnętrznych. Dlatego chcemy, żeby każdy mógł skorzystać z Wellbeing Score i zobaczyć, jak dobry jest jego stan. Badanie zostało wypracowane wraz z zespołem infuture.institute – to instytut forecastingowy, którego założycielką jest Natalia Hatalska. Badanie obejmuje sześć obszarów: komfort życia, zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, wewnętrzny spokój, relacje z innymi oraz kontakt z naturą. W procesie prac nad wskaźnikiem przyjęliśmy założenie, że Wellbeing Score obejmie poziom mezo – czyli całe organizacje lub zespoły, a także poziom mikro, pozwalający na zweryfikowanie dobrostanu jednostki. Dlatego pracodawcy posiadający MultiLife będą mogli spojrzeć na wyniki dla całej organizacji, ich pracownicy na indywidualny stan w sześciu obszarach życia: komfort życia, zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, wewnętrzny spokój, relacje z innymi, kontakt z naturą. Mamy sporo do zrobienia w kwestii budowania społecznej świadomości jak dbać o dobrostan, a nasz raport i Wellbeing Score są dopiero początkiem tych działań, gdyż jesienią planujemy kolejną edycję Wellbeing Summit, wydarzenia łączącego pracodawców z ekspertami między innymi w zakresie profilaktyki, zdrowia i rozwoju.