Ponad 4 tysiące domów już wyposażonych w kolektory solarne, niedawno powstały farmy fotowoltaiczne oraz uruchomiono pompy ciepła, a to tylko początek zmian, mających służyć środowisku oraz mieszkańcom Niepołomic.
Dobiega końca realizacja projektu: „Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.
Wkład strony szwajcarskiej wyniósł przeszło 64,5 procent inwestycji (ponad 55 milionów złotych). – Kiedy w 2012 roku zaczynaliśmy realizację zadania, zakładaliśmy, że wykonamy tylko niecałe cztery tysiące instalacji. Jednak uwolnienie kursu franka wygenerowało dodatkowe 21 milionów złotych. Zdecydowaliśmy wtedy m.in. dodatkowo poddać termomodernizacji szesnaście obiektów użyteczności publicznej na naszym terenie – tłumaczy Roman Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice – lidera projektu. – Instalacja solarna zapewnia mieszkańcom ogrzewanie wody na codzienne potrzeby. Decyzje o włączeniu się do projektu poprzedzone były licznymi spotkaniami, podczas których mieszkańcy mogli dowiedzieć się o ekologicznych oraz ekonomicznych zaletach tego rozwiązania. Montowane kolektory to urządzenia najwyższej klasy. Nie spotykaliśmy się do tej pory z negatywnymi opiniami – dodaje burmistrz.
Jak podkreśla Roman Ptak, dodatkową zaletą udziału w programie jest 10-letnia gwarancja zapewniona przez wykonawcę i dostawcę materiałów – firmę Viessmann. Mimo, że program powoli dobiega końca Niepołomice czekają nowe wyzwania.
Obecnie, największym priorytetem władz gminy jest rewitalizacja dworca w Podłężu, który jest bezpośrednio zlokalizowany przy 500-hektarowej strefie przemysłowej. – Od grudnia dojeżdża do dworca szybka kolej aglomeracyjna. Poprzez rewitalizację obiektu chcemy zachęcić Niepołomiczan do korzystania z tego środka transportu. Takie rozwiązanie to przede wszystkim mniej spalin, mniej korków oraz większe oszczędności dla samych podróżujących – wylicza burmistrz.
W ramach inwestycji za 22 milionów złotych powstanie także pięć parkingów w systemie „parkuj i jedź”. W połowie bieżącego roku planowane jest wybranie wykonawcy, a w roku 2018 oddanie zrewitalizowanego obiektu do użytku.
Włodarze Niepołomic mocno stawiają na tutejszą strefę ekonomiczną, która ma bardzo duży potencjał. Jak informuje burmistrz, jest jeszcze sporo wolnych terenów czekających na inwestorów. Władze otwierają się na branże bezpieczne dla środowiska. Niewątpliwą zaletą jest szczególne podejście do inwestora. Każdy, kto zdecyduje się na lokalizację zakładu w Niepołomicach, dostaje opiekuna z urzędu, który pomaga w przebrnięciu przez biurokrację. Pozwala to na skrócenie procesu uzyskania pozwolenia na budowę od czterech do sześciu miesięcy. Usprawnieniem dla strefy ma być również zjazd z autostrady w Podłężu oraz obwodnica. – Budowa zjazdu to koszt około 30 milionów złotych, mamy nadzieję że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyda pozytywną decyzję w tej sprawie i dofinansuje część projektu. Ta inwestycja to nie tylko ułatwienie dla dojeżdżających do Niepołomic pracowników, to przede wszystkim w razie wypadku szybszy dojazd służb ratowniczych – tłumaczy Roman Ptak. Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku.
Jednak nie tylko grunty pod inwestycje przyciągają do Niepołomic przyjezdnych. Miejscowość leżąca u stóp niepołomickiej puszczy, to miejsce z bogatą ofertą turystyczną oraz kulturalną. Co weekend mieszkańcy Krakowa oraz okolic przyjeżdżają tutaj odpocząć. Puszcza Niepołomicka to zdecydowanie największa atrakcja gminy, jednak wielu turystów odwiedza zamek wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, klasztor benedyktynek w Staniątkach czy Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, które w najbliższym czasie przejdzie rewitalizację.
Rocznie na sport i kulturę wydajemy z budżetu ok. 5 milionów złotych. Działają u nas domy kultury, obiekty sportowe, zarejestrowanych jest ok. 80 stowarzyszeń. Organizujemy bardzo dużo wydarzeń kulturalnych – mówi burmistrz Niepołomic. – Bliskość do Krakowa, możliwość znalezienia zatrudnienia, atrakcyjne ceny mieszkań czy właśnie atrakcje kulturalne przekładają się na wzrost liczby mieszkańców. W ubiegłym roku było to sześćset nowych meldunków. Jest to dla nas zarówno wielka radość jak i wyzwanie. Musimy bowiem cały czas nadążać z rozbudową infrastruktury – zwraca uwagę.
Jednym z takich wyzwań jest budowa kolejnej szkoły podstawowej w Niepołomicach. Wszystko wskazuje na to, że już 1 września br. na szkolnych korytarzach zabrzmi dzwonek.
Wszystkie większe inwestycje, które dotyczą lokalnej społeczności są poprzedzone szerokimi konsultacjami. – Wolimy rozmawiać i uzgadniać z mieszkańcami wspólne rozwiązania. Pozwala nam to na unikanie nieprzyjemnych sytuacji już na etapie realizacji inwestycji. Jesteśmy otwarci na uwagi i sugestie – zapewnia Roman Ptak. Jedną z form współdecydowania jest funkcjonujący od kilku lat w Niepołomicach budżet obywatelski, wynoszący milion złotych. Co roku do gminy wpływa około 130 wniosków. – Mieszkańcy angażują się w rozwój gminy a my mamy poczucie dobrze wydanych pieniędzy. To nas niezwykle cieszy – puentuje burmistrz Niepołomic.