Czy istnieje alergia na smog?

Zanieczyszczenie powietrze to bardzo istotni temat chociażby w polskich mediach. Wielu ludzi w piecu pali niskiej jakości węglem, lub nawet odpadami. Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym i krwionośnym, a także wywoływać choroby nowotworowe i jak się okazuje alergie. Ten problem okazuje się nasilony .

Krakowski medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na zawieszony pył. W przeciwieństwie do innych rodzajów alergii, w tej smog nie ma odczulania.

To projekt i badania lekarzy z Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Lekarze zbadali reakcje osób na smog nie narażając ich bezpieczeństwa bezpośrednio na zanieczyszczenie powietrza. Pacjentów podzielono na dwie grupy (pierwszą z nich stanowiły osoby bez żadnych alergii, a drugą uczuleni). Okazało się, że pył uczulił 75% zdrowych osób oraz 83% osób z alergią. Wyniki prac oznaczałyby, że smog jest alergenem!

Jak podkreślają lekarze z CM UJ, problemem będzie leczenie alergii na smog (na tę alergię nie możemy odczulić tak jak na psa, kota, brzozę, trawę, czy inne alergeny. Leczenie będzie tylko objawowe.

Więcej w artykule na stronie PAP (linki poniżej);

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C816352%2Calergia-na-smog-lekarze-udowadniaja.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj