Naukowcy odkryli cząsteczkę, która ma pomagać w przywracaniu sprawności u większości ofiar udarów. Substancja promuje powstawanie nowych połączeń nerwowych.
Na łamach periodyku „Journal of Clinical Investigation” międzynarodowa grupa naukowców opisała wyniki przeprowadzonych na myszach testów potencjalnie przełomowej terapii udaru. Badacze mówią o „ogromnym sukcesie”.
Podanie do nosa gryzoniom po udarze pewnej cząsteczki – peptydu znanego jako C3a – powodowało wyraźnie szybsze odzyskiwanie przez zwierzęta sprawności.
„Obserwujemy takie same pozytywne efekty w eksperymentach przeprowadzanych w Szwecji i w Niemczech, co sprawia, że wyniki są znacznie bardziej wiarygodne” – mówi kierująca badaniem prof. Marcela Pekna z Uniwersytetu w Göteborgu.
Szczególnie ważne jest to, że leczenie zostało rozpoczęte dopiero po 7 dniach od udaru.
Oznacza to, że większość pacjentów po udarze mogłaby być objęta tą terapią – nawet ci, którzy nie trafiają do szpitala na czas lub którzy z różnych powodów nie są leczeni lekami rozpuszczającymi skrzep (tromboliza), ani z pomocą mechanicznego usuwania skrzepu (trombektomia).
www.naukawpolsce.pl