Nacisnąć guzik, aby w kilka chwil z łatwo dostępnych składników wyprodukować któryś z tysięcy organicznych związków chemicznych, np. leków? Dlaczego nie? Kolejny krok w tym kierunku umożliwiła właśnie osobliwa współpraca sztucznej inteligencji (program Polaków) z robotami przeprowadzającymi reakcje chemiczne.

Jak jeszcze bardziej zautomatyzować syntezę ważnej grupy reakcji chemicznych. Konkretnie chodzi o reakcje Suzukiego. W reakcjch takich (Nagroda Nobla 2010) dochodzi do powstania wiązań typu węgiel-węgiel; stosowane są one do rozbudowy łańcucha węglowego, tworzącego oś cząsteczek w związkach organicznych. „Ten typ reakcji pozwala na łączenie bloczków ze związków chemicznych tak łatwo, jak łączenie klocków lego. To teraz podstawa chemii medycznej. Z obecnie znanych bloczków jesteśmy w stanie złożyć większość znanych leków przeciwnowotworowych” – tłumaczy prof. Grzybowski.

Zespoły zidentyfikowały ogólne warunki, w których przeprowadzić można takie reakcje Suzukiego

Już jakiś czas temu prof. Marty Burke z zespołem opracował roboty, które z dostępnych chemicznych bloczków budują z góry zadane związki. Przeprowadzają one reakcje chemiczne i tworzą nawet skomplikowane związki organiczne (których podstawą są łańcuchy czy pierścienie węglowe). Roboty te były jednak wciąż dopiero na drodze do „samodzielności”. Przed przeprowadzeniem każdej nowej reakcji to człowiek musiał bowiem wskazać, w jakich warunkach reakcja powinna zachodzić – czyli np. jaka jest potrzebna temperatura, jakich dostarczyć katalizatorów i w jakim rozpuszczalniku powinna przebiegać reakcja. Następnie właśnie takie warunki trzeba było robotom w maszynie zapewnić. Szukanie warunków reakcji za każdym razem, kiedy potrzeba kolejnego związku, nie było jednak wymarzoną sytuacją.

Dlatego naukowcy postanowili poszukać jednego uniwersalnego zestawu warunków, w których można przeprowadzać jak największą gamę reakcji Suzukiego. Chodziło o to, by jednakowych, jak najlepiej dobranych warunkach, można było produkować bardzo różne związki chemiczne – albo przeprowadzać wielostopniowe reakcje, nie zmieniając warunków reakcji.

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94211%2Csztuczna-inteligencja-pokierowala-robotami-aby-nauczyc-je-szybko-produkowac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj