Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Ta pora roku niewątpliwie kojarzona jest z przylotem z bocianów z ciepłych krajów. Okazuje się, że ptaki, które od lat stanowią symbol naszego kraju, posiadają bardzo ciekawą umiejętność.

Ciekawe wnioski udało wysnuć się dzięki naukowemu eksperymentowi. W latach 2013–2020 Ellen Aikens z University of Wyoming i jej współpracownicy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Konstancji postanowili schwytać 258 młodych bocianów białych w pięciu miejscach lęgowych w Niemczech i Austrii. Ptakom założono urządzenie, śledzące zarówno ich lokalizację, jak i tempo przemieszczania oraz ilość energii zużywanej podczas lotu.

Wiek bocianów wpływa na wybór tras

Badaczom udało się zarejestrować 301 migracji 40 bocianów. Młodsze ptaki zdecydowanie częściej próbowały różne trasy i odkrywały nowe miejsca, starsze zaś stawiały na bezpośrednie trasy migracji, starając się wraz z upływem lat szybciej dotrzeć do celu. Badanie sugeruje zatem, że ptaki poprzez doświadczenie uczą się doskonalić przemierzane trasy.

bocianów

Wybór trasy ma znaczenie

Wybór krótszych tras przez starsze osobniki ma dla nich wymierne korzyści. Wysiłek związany z szybszym przemieszczaniem się jest opłacalny – dorosłe ptaki muszą konkurować z innymi o najlepsze miejsca na gniazdo, aby móc się rozmnażać. Warto zaznaczyć, że bociany białe rozmnażają się głównie w Europie, jednak na zimę odlatują do Afryki Środkowej i Południowej.

Przeczytaj także: Nietypowa obserwacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj