„Jesteś więc nie tylko tym, co jesz, ale także tym co jadłeś jako dziecko!”

Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu oraz cukru w dzieciństwie może zmienić mikrobiom jelitowy na całe nasze życie! Zmiana nawyków i zdrowe jedzenie nie naprawi błędów z przeszłości.

Ponad jedna trzecia dzieci w Stanach Zjednoczonych codziennie spożywa niezdrową żywność typu fast food. Analiza danych z lat 2015-18 wykazała, że ludzie w wieku 2-19 lat zjadali średnio około 14 proc. swoich dziennych kalorii z fast foodów. Wcześniejsze badania sugerują, że dzieci, które jedzą więcej tzw. junk food, mają w swojej diecie więcej tłuszczu i cukru oraz częściej piją kaloryczne słodkie napoje.

Czym jest mikrobiom?

To ogół bakterii i innych drobnoustrojów żyjących na powierzchni oraz we wnętrzu organizmu człowieka lub zwierzęcia. W zdrowym ciele istnieje równowaga pomiędzy mikroorganizmami chorobotwórczymi i pożytecznymi. Kiedy jednak dojdzie do jej zachwiania, czy to w wyniku stosowania antybiotyków, chorób czy niezdrowej diety, organizm staje się bardziej podatny na różne schorzenia.

Badania przeprowadzono na myszach, które podzielono na cztery grupy;

– karmione dietą „zdrową”

– karmione odpowiednikiem diety zachodniej (zakres terminu „dieta typu zachodniego” wchodzi żywność wysoko przetworzona, wykonana z rafinowanych substancji, zawierających połączenie węglowodanów prostych (głównie cukrów prostych), soli, tłuszczu (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych) i cholesterolu, które są czynnikami prozapalnymi)

– mające dostęp do koła do ćwiczeń oraz pozbawione tego dostępu

Jakie były wyniki tych badań?

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu na stronie PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C811170%2Cdieta-z-dziecinstwa-ma-wplyw-na-cale-zycie.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj