O studiach z przyszłością i dobrej współpracy z biznesem z dr Moniką Madej, Rektorem Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, rozmawia Michał Wiechoczek.
Jak oceniacie Państwo ponad 20 lat działalności uczelni?
Mimo skromnych początków możemy pochwalić się dynamicznym rozwojem. Posiadamy bardzo dobrą bazę dydaktyczną, a nasi absolwenci cieszą się zainteresowaniem ze strony pracodawców – co jest powodem do dumy. Postawiliśmy na interdyscyplinarność kształcenia i ta decyzja procentuje. Jako uczelnia bierzemy udział w wielu inicjatywach edukacyjnych, posiadamy również własną Galerię, w której prezentujemy prace naszych absolwentów.
Czy państwa kierunki można nazwać studiami z przyszłością?
Nasza uczelnia może pochwalić się otrzymaniem certyfikatu „Studia z przyszłością”, który jest wyznacznikiem wysokiej jakości kształcenia. Do programu zgłosiliśmy dwa z naszych kierunków – Architekturę oraz Mechanikę i Budowę Maszyn, oba spotkały się z uznaniem komisji certyfikacyjnej. Jest to kolejne wyróżnienie naszej uczelni i dowód na postrzeganie jej jako dającej szanse na dobrą pracę. Monitorujemy kariery naszych absolwentów, którzy potrzebują kilkakrotnie mniej czasu na znalezienie pracy i mogą również pochwalić się wyższymi zarobkami – co potwierdzają także dane ministerialne.
Jak układa się Państwa współpraca z otoczeniem biznesowym?
Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i to od wielu lat. W naszej Uczelni prowadzone jest Biuro Karier pomagające studentom w znalezieniu pracy. Od wielu lat organizujemy również w WSEiZ Targi Pracy. Realizujemy szereg kursów dla studentów we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Wspieramy społeczne inicjatywy wspomagające podjęcie pierwszych kroków na rynku pracy. Współpracujemy z pracodawcami w ramach utworzonych Wydziałowych Rad Pracodawców .
Czy oferta dydaktyczna Państwa uczelni jest konsultowana z pracodawcami?
Tak, oczywiście. Jest to jedna z podstawowych kwestii jaka zawsze poruszana jest z pracodawcami. Regularne konsultacje odbywają się w ramach Wydziałowych Rad Pracodawców. Dzięki temu wiemy jakie aspekty są ważne dla pracodawców oraz jakich umiejętności oczekują oni od naszych absolwentów. Tak ścisła współpraca owocuje również tworzeniem określonych specjalizacji w odpowiedzi na potrzeby biznesu. Mogę powiedzieć, iż udało nam się wykształcić bardzo dobry model współpracy z partnerami zewnętrznymi.
Dziękuję za rozmowę.