Implon Laboratories sp. z o. o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania atelokolagenu ze ścięgien wieprzowych w celu wykorzystania tej substancji na potrzeby implantologii i stomatologii”. Rozmawiamy z Prezesem Jackiem Rosiakiem

Czym charakteryzują się produkty wytwarzane na atelokolagenie?

Produkty Implon wytwarzane na bazie atelokolagenu charakteryzują się czystością zgodną ze standardami jakości dla wyrobów medycznych, jednocześnie są opracowywane w oparciu o potrzeby ekspertów, powiedziałbym „szyte na miarę” potrzeb, o których rozmawiamy bezpośrednio z czołowymi ekspertami w Polsce. To właśnie dzięki uważnemu słuchaniu środowiska medycznego możemy opracowywać produkty spełniające oczekiwania lekarzy i pacjentów. Atelokolagen sam w sobie jest biomateriałem naturalnym, bardzo bezpiecznym i w dodatku zdecydowanie mniej immunogennym niż kolagen. Jest to jedna z naszych istotnych przewag nad produktami konkurencyjnymi, które jako substrat wykorzystują kolagen.

Czy te produkty w głównej mierze znajdą swoje zastosowane w stomatologii regeneracyjnej?

Produkty na bazie atelokolagenu mają olbrzymi potencjał w stomatologii regeneracyjnej jak również w wielu innych obszarach medycyny, biotechnologii, farmacji, o czym świadczą liczne prace naukowe publikowane na przestrzeni ostatnich lat.

Jaki jest główny cel projektu?

Celem projektu jest wytworzenie struktur atelokolagenowych pozwalających podnieść tempo gojenia się ran powstałych po ubytkach zębów na nowy, dotychczas nieznany poziom. Pod pojęciem działania mam na myśli optymalne wchłanianie oraz jeszcze lepszy profil bezpieczeństwa, który zminimalizuje ryzyko występowania stanów zapalnych, oraz zakażeń podczas gojenia się rany. Doniesienia z praktyki klinicznej pozwalają nam twierdzić, że ten obszar wymaga jeszcze rozwoju w odniesieniu do produktów dostępnych na rynku.

Jakie realizacje planuje Implon Laboratories w niedalekiej przyszłości?

Jesteśmy w trakcie dużej inwestycji, której celem jest upscaling naszego procesu technologicznego i uzyskanie przemysłowej skali produkcyjnej. Takie działanie pozwoli nam spełnić oczekiwania szerszej grupy ekspertów poszukujących produktów atelokolagenowych o pożądanych parametrach.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj