Rozmawiamy z Panią Profesor Magdaleną Wdowin z Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią.

Pani Profesor, czym przede wszystkim będzie charakteryzowało się Centrum?

Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią przede wszystkim będzie wyróżniać w pełni wyposażona baza laboratoryjna umożliwiająca prowadzenie badań i usług w obszarach tematycznych wpisujących się w działalność naukową instytutu. Będą to następujące laboratoria:

– Laboratorium Kompleksowych Badań Odpadów i Biomasy

– Laboratorium Modelowania Inżynierskiego

– Laboratorium Geofizyki Inżynierskiej

Istotne również jest, iż nową inwestycją stanowić ma budynek wysoce energooszczędny, wykorzystujący do ogrzewania odnawialne źródła energii.

Do kwietnia 2023 roku ma powstać nowy budynek laboratoryjno-biurowy w Krakowie, co ciekawe rozbudowane będzie także laboratorium na Podhalu! Czy właśnie tam przewiduje się rozbudowę stanowiska badawczego uzdatniania wód termalnych?

Tak, nasz Instytut może poszczycić się również zamiejscowym ośrodkiem laboratoryjnym zlokalizowanym w Bańskiej Niżnej na Podhalu. Jest to Laboratorium Geotermalne posiadające unikatową instalację geotermalną, której główne elementy funkcjonują już od 1994 roku.

W ramach wspomnianej inwestycji przewiduje się również:

– budowę gruntowego magazynu ciepła w technologii BTES (ang. Borehole Thermal Energy Storage) – będzie to pierwsza tego rodzaju instalacja badawcza w Polsce, która umożliwi magazynowanie ciepła w gruncie, pozyskanego z energii słonecznej, dzięki kolektorom słonecznym.

– rozbudowę instalacji stanowiska termicznego zatężania wód geotermalnych, co pozwoli prowadzić zintensyfikowane badania nad wielokierunkowym  zagospodarowaniem wód i koncentratów geotermalnych w kierunku produkcji użytecznych dla ryku produktów geotermalnych.

W tej chwili zatrudniacie Państwo ponad 100 osób w tym niemal 60 pracowników naukowych, czy lista będzie się zwiększała?

Oczywiście budowa Centrum to nie tylko stworzenie nowych laboratoriów oraz rozbudowa już istniejących. Inwestycja przewiduje 5 kondygnacji pomieszczeń biurowych co zdecydowanie pozwoli na rozwój kadrowy instytutu zarówno w obszarze badawczym ale i administracyjnym.

Czego mogę życzyć Pani Profesor?

 Myślę, że w tym temacie należy życzyć Panu Dyrektorowi Instytutu Krzysztofowi Galosowi pomyślnej realizacji i finału inwestycji, bo on najwięcej serca wkłada w całość inwestycji. Natomiast ja odpowiedzialna jestem za kwestie naukowe więc moja rola zwiększy się po zakończeniu projektu i będzie miała na celu promowanie badań i nauki celem rozwoju nowych tematów, zdobywania nowych projektów oraz kadry B+R.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj