Każda edycja wydarzenia, której sekcja „Rzecz o Innowacjach” jest partnerem medialnym opowiada swoją historię. Nie inaczej było tym razem. Program wydarzenia jest unikatowy w skali ogólnopolskiej – otwarty na wszystkie etapy powstawania i wdrażania na rynek innowacji oraz inwestycji. Podczas tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 500 osób!

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Współpraca na rzecz rozwoju – w obliczu wyzwań jutra”. Prelegenci poruszali między innymi tematy związane z trendami rozwoju i innowacji w branży TSL, gdzie podczas indywidualnych prezentacji przedstawiali projekty i technologie wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele środowiska biznesowego, naukowego, a także przedstawiciele instytucji rządowych i pozarządowych dyskutowali o przepisach prawa regulującego branże TSL. Prelekcję wygłosili Doktor Robert Barski, Katarzyna Wicha z firmy Glopack sp. z o.o., Czesław Ciesielski oraz Profesor Stanisław Iwan.

Kolejnym z ważnych tematów konferencji branżowych były technologie przyszłości – biotechnologia i chemia specjalistyczna. Warto zaznaczyć, że postęp dokonany na przestrzeni ostatnich dekad otworzył przed światem nauki szereg nowych możliwości. Dzięki biotechnologii możliwe stało się wprowadzenie szeregu nowatorskich rozwiązań, mających zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od rolnictwa po medycynę. Zaprezentowali się m.in. Doktor Artur Kasprzak, Profesor Tomasz Wasilewski, Dr inż. Anna Sobiepanek, czy Profesor Agnieszka Sobczak-Kupiec.

Wiele pozytywnych emocji dostarczył panel dotyczący innowacyjnych procesów i technologii w polskim przemyśle. W trakcie konferencji specjaliści z pola innowacyjności debatowali nad efektywnym zarządzaniem procesami w firmach. Swoją opinię i przykłady przedstawili Daniel Beldzik, Profesor Marek Warzecha,  Profesor Andrzej Sioma, Profesor Danuta Szeliga, Doktor Ilona Jastrzębska a także Doktor Rafał Grądzki.

W pierwszy dzień nie zabrakło Power Speechy. Profesor Jerzy Ejsmont i Doktor Piotr Mioduszewski z Zakładu Pojazdów i Techniki Militarnej z Politechniki Gdańskiej przedstawili przystępny sposób metody badań i ich zastosowania w procesie nadawania etykiet środowiskowych. W sposób poglądowy przedstawiony został wpływ opon na zużycie paliwa (lub zużycie energii elektrycznej) przez samochody osobowe oraz udział hałasu opon w hałasie drogowym.

Technologie kognitywne, sztuczna inteligencja, zaawansowana analityka, wysokowydajne systemy obliczeniowe, systemy cyberfizyczne, przemysł 4.0 to terminy powszechnie obecne w słowniku biznesu. Inteligentne roboty wkroczyły do wielu branż: automotive, IT, energetyki, nowoczesnych usług dla biznesu, do branży hotelarskiej, spożywczej czy do medycyny. Sztuczna inteligencja i technologie kognitywne to bardzo ważny punkt naszego wydarzenia, ponieważ te zagadnienia coraz częściej wpływają na procedury produkcyjne i ich efektywność, jakość produktów i usług. Są obecne także w codziennym życiu indywidualnych użytkowników. W debacie poprowadzonej przez Profesor Aleksandrę Kuzior głos zabrali Profesor Ulewicz, , Profesor, Kulczycka, czy Profesor Kossek.

Innowacje muszą wyjść z cienia to hasło towarzyszące Forum Inteligentnego Rozwoju od 2016 roku. Centrum Inteligentnego Rozwoju i Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju zaprosili na debatę poświęconą misji i celom 8. Forum Inteligentnego Rozwoju, a także każdej z poprzednich edycji. W ramach panelu nastąpiło oficjalne przywitanie uczestników 8. FIR, a następnie eksperci rozpoczęli dyskusję na temat korzyści płynących z promocji badań i innowacji wśród społeczeństwa. Misją Forum Inteligentnego Rozwoju i Centrum Inteligentnego Rozwoju jest popularyzacja innowacji, a celem – rozwijanie sieci współpracy między nauką a gospodarką i społeczeństwem, umożliwiające efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału naukowców, przedsiębiorców i instytucji samorządowych na rzecz inteligentnego rozwoju. Debata skoncentrowała się korzyściach wynikających z popularyzacji przez innowatorów przedsięwzięć. Swój pogląd na wiele tematów w obszarze promocji badań wyrazili m.in. Dyrektor Generalny CIR Damian Baran, Dyrektor FIR Marta Pomietlorz-Loska, Profesor Jacek Stańdo, Doktor Maciej Gliniak, czy Profesor Katarzyna Sanak-Kosmowska.

Medycyna jest dziedziną nauki, w której inteligentny rozwój jest niezwykle ważny. Nowe technologie, badania i rozwój produktów leczniczych czy w innowacyjne terapie to zagadnienia, które wpływają na stan zdrowia społeczeństwa na wielu płaszczyznach – od diagnostyki po proces leczenia. Podczas 1. dnia FIR przedstawiciele nauki i środowiska biznesowego dyskutowali na temat nowatorskich rozwiązań, technologii i produktów medycznych.

Dlaczego dziś, jak nigdy wcześniej, powinniśmy skupić się na inwestowaniu w kapitał ludzki? Czy ogromny skok technologiczny związany ze sztuczną inteligencją jest zagrożeniem dla naszych miejsc pracy? Czy człowiek jest skazany na rywalizację z bytami, które sam tworzy? W Power Speechy związanym z powszechną edukacją dwujęzyczną, Waldemar Miksa – Koordynator Krajowy, Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności “Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future” odpowiedział na pytanie jak sprawić, aby każdy człowiek na świecie mógł komunikować się z innymi bez społecznych, geograficznych i semantycznych przeszkód.

Po owocnej części merytorycznej pierwszego dnia rozpoczęliśmy Night of Networking. Najwyższy poziom oprawy muzycznej wydarzenia zapewnił duet Duo Amor, małżeński duet skrzypaczki i pianisty, absolwentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, koncertujących wspólnie od lat. To wieczór wielu rozmów, nawiązywania relacji, uśmiechów, pysznego jedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj