Popioły, powstające w procesach spalania węgla w energetyce, mogą być przetwarzane w zeolity.

Stanowią one grupę minerałów pochodzenia naturalnego, jak również możliwe jest ich otrzymywanie na drodze syntez, między innymi z odczynników chemicznych, czy różnego rodzaju odpadów – np. popiołów lotnych.  Mogą być wykorzystywane do usuwania różnego typu zanieczyszczeń  (dzięki swoim właściwościom).

Zeolity to minerały należące do grupy glinokrzemianów, które charakteryzują się różnymi unikatowymi właściwościami np. sorpcyjnymi (pochłaniają gazy), jonowymiennymi (zmiękczają wodę), czy katalitycznymi (kraking ropy naftowej).

Badacze sprawdzali możliwości ograniczenia emisji CO2 przy wykorzystaniu produktów odpadowych z procesu energetycznego spalania węgla, czyli popiołów lotnych – to uboczne produkty spalania, które obecnie najczęściej są składowane lub wykorzystywane, np. w budownictwie, drogownictwie czy górnictwie, jako materiał podsadzkowy. Alternatywnym sposobem zagospodarowania popiołów jest uczynienie z nich materiałów sorpcyjnych w postaci zeolitów.

Współfinansowane z europejskiego Funduszu Badawczego Węgla i Stali przedsięwzięcie pod nazwą Coalbypro skupiło instytucje badawcze i przedsiębiorstwa z Polski, Czech, Grecji i Niemiec. Ze strony polskiej w trwającym od 2017 r. projekcie uczestniczył Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Innowacyjność międzynarodowego projektu, w którym uczestniczył GIG, polegała przede wszystkim na udowodnieniu, że jedną z dróg do redukcji emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla jest wykorzystanie ubocznych produktów spalania węgla, które mogą być sorbentami tego gazu.

Więcej na stronie PAP;

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86891%2Cpopioly-powstajace-w-wyniku-spalania-wegla-moga-absorbowac-co2.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj