Rozmawiamy z Panią Doktor Iloną Jastrzębską z AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie na temat projektu pt. „Opracowanie nowej generacji inteligentnych bezchromowych materiałów ogniotrwałych dla przemysłu miedziowego”.                                                                   

Jak można zdefiniować bezchromowe materiały ogniotrwałe?

Wcześniej zdefiniujmy czym są materiały ogniotrwałe. Materiały ogniotrwałe stosuje się jako wyłożenia urządzeń przemysłowych wszędzie tam gdzie panują wysokie temperatury. Bez nich nie mielibyśmy stali, metali nieżelaznych, cementu, szkła oraz wielu innych ważnych produktów. Są zatem kluczowe dla stabilnego rozwoju naszej gospodarki i podnoszenia jakości życia społeczeństw. Bezchromowe materiały ogniotrwałe to materiały, które chcemy aby zastąpiły pracujące do dziś w światowym przemyśle miedziowym materiały z chromem.

Czy miedź należy do najbardziej uniwersalnych i jednocześnie najbardziej poszukiwanych surowców na świecie?

Zdecydowanie! Od lat 50’ ubiegłego wieku obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost produkcji i zapotrzebowania na Cu, a w ciągu ostatnich 20 lat podwoiliśmy nasz popyt na ten cenny metal! Prognozy pokazują, że w ciągu kolejnych 20-30 lat znów popyt na Cu zwiększy się dwukrotnie, ze względu na ambitne plany rozbudowy instalacji fotowoltaicznych i samochodów elektrycznych.  Dlatego – aby zapewnić ciągłość produkcji Cu – poszukiwania nowych złóż są konieczne.

Jaki jest główny cel projektu i jego główne założenia?

Celem projektu jest opracowanie nowej generacji bezchromowych materiałów ogniotrwałych, które będą miały potencjał zastąpienia obecnie stosowanych w urządzeniach światowego przemysłu miedziowego materiałów ogniotrwałych z chromem. Jak wiadomo związki chromu są toksyczne, a obecnie jeszcze większość hut miedzi na świecie stosuje te materiały.

Co przyniesie opracowane rozwiązanie dla tego projektu?

Mocno nad tym pracujemy, aby opracowany materiał posiadał realny potencjał do budowy nowych typów wymurówek ogniotrwałych, które będą wolne od chromu. Dzięki temu znacznie łatwiejsze pod względem środowiskowym oraz bardziej ekonomiczne będzie postępowanie ze zużytymi materiałami ogniotrwałymi, a po odpowiedniej obróbce zużyty materiał będzie mógł być ponownie wykorzystany w produkcji.

Projekt LIDER uwypukla działalność młodych naukowców. Co dla Pani oznacza odpowiedzialność kierowania projektem?

Mnie jako Kierownikowi Projektu projekt dał ogromny bodziec do rozwijania pasji tworzenia i wpływu na „lepsze jutro”, jestem wdzięczna że program LIDER działa w Polsce. W kwestii odpowiedzialności liczy się dla mnie skuteczność w realizacji projektu i pozytywny wpływ na rozwój naukowy członków mojego zespołu, będących na różnym etapie kariery naukowej.

Czego życzyć?

Otwartości ze strony przemysłu na nowe polskie wynalazki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj