Szacuje się, że nawet jedna trzecia polskiego społeczeństwa dozna w swoim życiu różnych typów zaburzeń układu nerwowego, więc skala jest ogromna. Specjaliści w dziedzinie neurologii, systemu ochrony zdrowia i decydenci dyskutowali w piątek na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji obchodów 90-lecia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, które powstało 14 września 1933 r.

Co więcej, liczba pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi będzie stale rosła, ze względu na starzenie się społeczeństwa.

W ostatnich latach zaszły w Polsce pozytywne zmiany w dziedzinie neurologii. Polska jest wśród liderów, jeśli chodzi o dostępność bardzo nowoczesnych terapii na choroby neurologiczne, jak np. leczenie stwardnienia rozsianego i innych chorób demielinizacyjnych czy interwencyjne leczenie udaru mózgu. Neurologia nie jest jednak traktowana priorytetowo w systemie ochrony zdrowia.

W Dekalogu neurolodzy zaapelowali o inwestowanie w kadry lekarskie, ale też pielęgniarskie, i w zawody pomocnicze w neurologii – oraz o to, by neurologia stała się priorytetową specjalizacją.

www.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj