Projekt  „Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL” buduje specjalistyczną infrastrukturę obliczeń wielkoskalowych celem zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiej nauki i gospodarki.

EuroHPC PL oferuje: superkomputery nowej generacji, unikatowe usługi (medycyny spersonalizowanej, analiz radioterapii i obrazowania PET) oraz oprogramowanie i akceleratory kwantowe. Całości dopełniają narzędzia integrujące wszystkie elementy z infrastrukturą PLGrid.

Do końca br. w Cyfronecie zostanie uruchomiony superkomputer Helios, o mocy obliczeniowej ponad 35 PetaFlopsów. Zasoby mniejszej mocy będą zainstalowane w PCSS i WCSS. Cyfronet i PCSS udostępniają także akceleratory kwantowe dzięki czemu możliwe są obliczenia hybrydowe, tj. wsparcie obliczeń superkomputerowych – kwantowymi, co znacząco zwiększa możliwości rozwiązywania najbardziej złożonych problemów obliczeniowych. Wraz z know-how specjalistów centrów KDM ta kompleksowa oferta projektu dla użytkowników z sektorów nauki i gospodarki, to nowe możliwości innowacji opartych o symulacje i metody sztucznej inteligencji.

Projekt EuroHPC PL to pierwszy etap programu pn.: „Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC” z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Program ten realizuje w Polsce cele i kierunki EuroHPC JU – organizacji europejskiej odpowiedzialnej za rozwój infrastruktury superkomputerów w Europie.

Projekt realizuje Konsorcjum w składzie:

  • Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH – Lider
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe IChB PAN
  • Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG
  • Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe PWr
  • Narodowe Centrum Badań Jądrowych
  • Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN
  • Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Więcej na: www.eurohpc.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj