Ponad 80% Polaków skarży się na ból kręgosłupa.
Badacze z AGH w Krakowie we współpracy z WAT w Warszawie tworzą rozwiązanie, które umożliwi ludziom spersonalizowaną rehabilitację w schorzeniach kręgosłupa.
W tym celu zbudowane zostało specjalne urządzenie do „podwieszania pacjenta”. Dzięki sterowanym komputerowo siłownikom osoba rehabilitowana unoszona jest w powietrze i proceduje się odpowiedni zabieg rehabilitacyjny w podwieszeniu. Możliwy jest wybór właściwego oddziaływania typu dynamicznego pod kątem konkretnego schorzenia. Urządzenie może zastąpić tradycyjne bloczki, tzw. UGULU. Komputerowe sterowanie systemem zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności przy mniejszym udziale rehabilitanta – opisuje prof. Jerzy Kwaśniewski – jeden z twórców rozwiązania. Rezultat projektu wpłynie na poprawę łatwości obsługi medycznej i dostępności do rehabilitacji. Odbiorcami mogą być zarówno jednostki medyczne, jak i inni klienci biznesowi w zakresie świadczeń medycznych. Pomysł został opatentowany w Polsce i w St. Zjednoczonych.
Nasze prace nie kończą się na już opracowanych rozwiązaniach. Kolejnym krokiem w nowym projekcie, który zaczynamy pisać, będzie sterowanie z wykorzystaniem rzeczywistości mieszanej MR z poziomu wirtualnego kręgosłupa. Ideą jest opracowanie cyfrowego bliźniaka pacjenta na którym można planować proces rehabilitacji na podstawie rzeczywistej budowy jego kręgosłupa i indywidualnych ograniczeń. „Będzie to innowacja nie tylko na skalę krajową” – dodaje prof. Kwaśniewski.
Projekt pn. „Zautomatyzowane urządzenie do samodzielnej rehab. w schorzeniach kręgosłupa, mięśni i układu nerwowego w aspekcie poprawy dostępności i łatwości obsługi medycznej” jest realizowany w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”/0080/2020-00 organizowanego przez NCBR.