W korze mózgowej naukowcy zauważyli złożony system wirów, które wydają się organizować pracę mózgu. Odkrycie może pomóc w zrozumieniu różnego typu chorób oraz projektowaniu wzorowanych na mózgu komputerów.
Badanie opisane na łamach periodyku „Nature Human Behaviour” wskazuje, że zarówno w spoczynku, jak i w trakcie wykonywania mentalnych zadań, w korze mózgowej powstają sygnały, które układają się w oddziałujące między sobą spiralne wiry.
Jak podkreślili autorzy, kora mózgowa odpowiada za wiele złożonych funkcji poznawczych, takich jak percepcja, pamięć, uwaga, posługiwanie się językiem i świadomość. Odkrycie wskazuje więc, że wiry pomagają w organizacji pracy narządu i myślenia.
Według naukowców nowa wiedza otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia działania mózgu i dostarcza cennych wskazówek odnośnie jego podstawowych funkcji. Może więc m.in. pomóc w zrozumieniu skutków chorób, takich jak demencja.
„Nasze badanie sugeruje, że poznanie związku między spiralami a procesami poznawczymi może znacznie rozszerzyć nasze zrozumienie dynamiki i funkcji mózgu” – powiedział prof. Pulin Gong z University of Sydney.