EMKA S.A. to firma działająca na rynku od 30 lat, obsługująca sektor medyczny w zakresie odbioru i utylizacji odpadów medycznych. O działaniach spółki opowiada jej Prezes, Krzysztof Rdest.

Jak wyglądały początki Państwa przedsiębiorstwa?

Krzysztof Rdest, prezes EMKA S.A.: Historia naszej firmy sięga roku 1989 i jak wiele innych przedsiębiorstw powstałych w dobie transformacji gospodarczej początkowo zajmowaliśmy się handlem. Ten z biegiem lat przekształcił się w działalność usługową, będącą dzisiaj głównym filarem naszych działań. Od 2004 roku zajmujemy się obsługą sektora medycznego w zakresie odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych. Obecnie działamy na terenie całej Polski, obsługując dziennie ok. 15 000 klientów, m.in. szpitale, gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne, laboratoria czy studia tatuażu.

Ostatni czas dla podmiotów zajmujących się utylizacją odpadów medycznych musiał być niezwykle trudny.

Okres pandemii pokazał, że bez zabezpieczenia epidemiologicznego służbie zdrowia grozi przestój. Wiele publicznych ośrodków stanęło na skraju zawieszenia działalności, nie ze względu na braki kadrowe, a ilość wytworzonych odpadów. Ta była tak duża, że placówki zajmujące się ich utylizacją nie były w stanie obsłużyć wszystkich podmiotów. Jako aktywni uczestnicy rynku utylizacji odbierane od naszych kontrahentów odpady medyczne trafiały do Danii, Szwecji i Niemiec, zapewniając ciągłość działania szpitali. Cała ta sytuacja uświadomiła nam, że system trzeba uzdrowić. Podjęliśmy więc starania, by tego dokonać.

Starania te, o czym można już głośno powiedzieć, zakończyły się sukcesem.

Zdecydowanie. 16 września uruchomiliśmy w Kędzierzynie-Koźlu pierwszą w Polsce referencyjną, opartą o bezpieczne technologie instalację do odzysku energii z odpadów medycznych. Jako odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwo od początku prowadziliśmy otwarty dialog z lokalną społecznością celem przekazania prawdziwych i rzetelnych informacji o inwestycji i wpływie na środowisko. Rozpoczęliśmy także kolejny projekt: 1 lipca wmurowaliśmy kamień węgielny w bliźniaczą instalację w Redzikowie w gminie Słupsk. Warto podkreślić, że rozwój tych inwestycji został poparty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dowód na to, że projekty firmy EMKA są uznawane za ważne i zgodne z priorytetami ochrony środowiska w Polsce. Dofinansowanie ze strony funduszu stanowi wsparcie dla przedsięwzięć i potwierdza ich wartość dla społeczeństwa i środowiska naturalnego. Równocześnie prowadzimy daleko zaawansowane rozmowy z innymi samorządami, by pokryć białe plamy na mapie  w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Dzięki zastosowanej w naszych instalacjach rozwiązaniach odzyskujemy dwa typy energii: elektryczną, przeznaczoną na wewnętrzny użytek zakładu i cieplną, która jest w przypadku Kędzierzyna zużywana do ogrzewana i przekazywana do sąsiednich firm. W Redzikowie pozyskana w procesie utylizacji energia zostanie przekazana miejskiemu systemowi ciepłowniczemu, co przełoży się na niższe rachunki.

Co ważne, cała technologia stosowana w naszych instalacji to technologia krajowa – opracowana, wdrożona i prowadzona przez polskich naukowców i inżynierów pod przewodnictwem prof. dr hab. Inż. Janusza Bujaka.

Obok projektu instalacji zajmują się Państwo również popularyzacją postaw proekologicznych.

W naszej opinii propagowanie proekologicznych postaw i dobrych nawyków powinno być podstawą w dzisiejszym świecie. Jedną z naszych innowacji jest autorska gra „Garbage Truck City Tycoon” dostępna zarówno w  Google Play jak i App Store, edukująca w zakresie prawidłowego segregowania odpadów. Na przestrzeni ostatnich 11 lat organizowaliśmy również akcję „Odpad zdasz, drzewko masz”. W jej ramach prowadziliśmy zbiórkę odpadów, które wymienialiśmy na sadzonki drzew. Łącznie udało nam się rozdać 35 000 sadzonek. Kontynuacją akcji jest realizowany od ponad dwóch lat projekt Recyklomatów, pozwalających na wymianę odpadów na punkty, które z kolei wymienić można na drzewka. Uważamy, że działalność na rzecz popularyzacji postaw proekologicznych jest jednym z najważniejszych zadań odpowiedzialnego społecznie przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj