Świadomość ogromnych możliwości, które daje dyscyplina inżynieria materiałowa, pobudza naukowców do kreatywnego myślenia. Osiągnięcia różnych dziedzin nauki, m.in. fizyki, chemii, elektroniki i nauk technicznych, otwierają przed nami nieznane dotąd możliwości związane z nowymi materiałami oraz technologiami ich wytwarzania. Fascynujący świat materiałów – ich budowa, kształtowanie, a także wynikające z nich, często zaskakujące właściwości – sprawiają, że praca nad nimi jest przygodą odkrywania nowych rzeczy. Działanie z pasją przyczynia się do powstania wielu wynalazków bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania.

Pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki zajmują się różnymi obszarami badawczymi. W Katedrze Inżynierii Materiałowej prowadzone są badania nad wytwarzaniem i zastosowaniem zeolitów oraz kompozytów geopolimerowych z materiałów odpadowych. Ponadto naukowcy z tej katedry koncentrują się na badaniu właściwości wyrobów wytwarzanych metodami addytywnymi z wykorzystaniem materiałów geopolimerowych, polimerowych, ceramicznych i proszków metali.

Nasi naukowcy prowadzą też zaawansowane prace nad inteligentnymi biomateriałami dla inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej, systemami dostarczania leków i materiałami kompozytowymi do zastosowań biomedycznych. Co więcej, prowadzone są badania nad przyjaznymi dla środowiska kompozytami polimerowymi, ich recyklingiem i utylizacją.

Bardzo ważnym obszarem naszych działań są prace nad badaniem struktury i właściwość stopów żelaza i stopów metali lekkich oraz technologią spajania materiałów inżynierskich i badania połączeń spajanych.

Pracownicy Katedry Fizyki WIMiF prowadzą prace z zakresu fotowoltaiki i optoelektroniki, badają ciekłe kryształy, polimery, szkła optyczne, magnetyki. Zajmują się również astrofizyką, badaniami nad podstawami fizyki cząstek, jądrowej i układów złożonych.

Dowiedz się więcej o Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej:

https://imf.pk.edu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj